Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » Havayolu direnişindeki işçiler, TOGO direnişindeki işçilerle kucaklaştı!

Havayolu direnişindeki işçiler, TOGO direnişindeki işçilerle kucaklaştı!

İşçi direnişleri arasında etkileşim ve dayanışmanın artması, işçi sınıfının mücadele-dayanışma geleneği ve kültürünün oluşumu açısından önemli bir gelişme. İstanbul’da, yalnızca son 1 ay içinde, Bedaş, Havayolu, Hey Tekstil, Borusan, Çapa sağlık işçilerinin birlikte katıldığı eylem gerçekleştirildi. 15 Haziran’da birleşik eylem yapılırken, daha sonra da diğer direnişlerden işçiler önce Bedaş işçilerine, sonra da Çapa taşeron sağlık işçilerinin eylemlerine katılarak destek verdiler. Şimdi direnişteki işçiler arasındaki dayanışma eylemleri, şehirler arasında gelişmeye başlıyor.

Çarşamba günü saat beş sularında İstanbul’dan Türk Hava Yolları direnişçileri TOGO işçilerini dayanışma ziyaretine, Ankara’daki TOGO ayakkabı fabrikasının önüne geldiler. TOGO işçileri sınıf kardeşlerini dostlukla kucaklayıp, sınıf bilincine sahip işçilerin nasıl birbirine kenetlenmiş olduklarını hemen karşılarında duran TOGO firmasındaki patronlara da göstermiş oldular.

İşçiler dertlerinin ne kadar ortak olduğunu bu buluşmalarla çok daha iyi anladıklarını söylediler. Aynı sınıfın bir parçası olduklarının bilincine daha fazla vardıklarını dile getiren işçiler ”Bizler farklı alanlarda çalışsak da, farklı ücretler alsak da aynı zulme maruz kalıyoruz. Bazılarımız 12- 14 saatlik uçuşlar, sözleşme ihlalleriyle; bazılarımız hayatımızı sürdürmemize yetemeyecek miktarlarda aldığımız ücretlerle, sendikalı olma hakkının gasp edilmesiyle boğuşuyoruz. İş yerlerimizde hakarete uğruyor, bitkin düşene dek çalıştırılıyoruz. Bu sömürüden kurtulmanın yolunun birlik ve mücadele olduğunu biz direniş içerisinde öğrendik. Farklı iş kollarında çalışan işçilerin aynı sınıfın bir parçası olduğunu, bir çoğumuzun oy verdiği burjuva partilerin patronların partileri olduğunu, her tür zor durumda yanımızda olanların işçiler, komünistler, öğrenciler ve sosyalist zihniyete sahip sendikalar olduğunu şu anda çok net bir şekilde görebiliyoruz.” defalarca birbirlerine bu sözleri söylediler.

Hep birlikte sohbetler edip, direniş koşullarını, yaşadıklarını ve direnişin seyrini dile getirdiler. Her iki direniş alanından aynı sözler ortaya çıkıyordu: “Bu direniş ister aylarca, ister senelerce sürsün bizler yılmayacağız ve devam edeceğiz. Mücadele içerisinde öğrendiğimiz her şeyi göz önünde bulundurup, mücadelemizin ivme kazanması için bütün işçi arkadaşlarımıza sınıf bilincini taşıyacağız. Bizim direnişimiz bütün sınıf kardeşlerimize örnek olmalı. Bizler tek yumruk olmayı başardığımız ölçüde sömürüden kurtulabiliriz.”

Bir-bir buçuk saat sonra THY işçileri “Birlik, mücadele, zafer!..”, “Hava işçisi yalnız değildir!”, “TOGO işçisi yalnız değildir!” sloganları eşliğinde alandan ayrıldılar.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*