Anasayfa » BASINDAN » Hava-İş’ten Grev kararı

Hava-İş’ten Grev kararı

Sendikamızın THY A.O’daki grev kararı öncesi sağduyu ile hareket ederek yarattığı çözüm fırsatı ne yazık ki işverence değerlendirilmemiştir.

305 işçinin işe dönüşü dahil tüm uyuşmazlık maddelerinin çözümüne dair görüşmelerin başlatılması için sunduğumuz teklifimizin kabul edilmediği, işveren yetkililerince sekter bir tutumla, sendikamıza 8 Nisan günü akşam saatlerinde sözlü olarak iletilmiştir.

Bu gelişme üzerine toplanan sendikamız yönetim kurulu, toplantısında herhangi bir değerlendirme gündemi kalmadığından toplantıyı iptal etmiş ve 10 Nisan 2013 tarihinde grev kararı alınmasına karar vermiştir.

Bu kapsamda sendikamız, 10 Nisan 2013 tarihinde gelişmelerle ilgili ve grev kararının nedenlerini kapsayan bilgilendirme yapmak üzere saat 11.00’de Hava-İş Genel Merkezi’nde basın açıklaması yapacak, aynı gün THY A.O Genel Müdürlüğü’ne grev kararı asacaktır.

Hava-İş’in sağduyu ve iyi niyetle uzattığı uzlaşma elinin işverence değerlendirmeye gerek görülmemesi sonucu olarak sendikamız da bu tarih itibarı ile içinde 305 işçinin işe geri dönüşü olmayan hiç bir teklifi tartışmayacaktır.

Basınımıza ve kamuoyuna duyurulur.

HAVA-İŞ SENDİKASI GENEL MERKEZ YÖNETİM KURULU

Bir yorum

 1. Değerli Basın ve Kamuoyu

  THY A.O’da sendikamızca yarın alınacak grev kararı ile ilgili olarak günlerdir grev kararını asmama iyi niyetli yaklaşımını istismar eden THY Yönetimi şirkete büyük zarar vermektedir.
  Sendikamız 26 Mart 2013 tarihinden itibaren grev kararı ilan etme hakkı varken bu hakkı 15 gündür kullanmamış ve işvereni masaya davet etmiştir. İşveren sendikamızın sağduyulu yaklaşımı ile oluşan bu fırsatı maalesef değerlendirmedi ve uzlaşmaz tutumunu sürdürdü.
  Ancak bugün görüyoruz ki THY Yönetimi bu uzlaşmaz tavrında ki gücünü hükümetten alıyormuş. Hükümetin Maliye Bakanı Sayın Mehmet Şimşek talihsiz bir şekilde bir özel havayolu olan THY Yönetiminin yalnız olmadığını açıkça söyleyebilmektedir.
  Ülkemiz Anayasasına göre sosyal hukuk devleti güçlünün mü güçsüzün mü yanındadır?
  Buradan sayın Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanına sesleniyoruz. Henüz görevli makama tevdi edilmemiş bir yasal bir grev kararına karşı oluşturulan bu anti-demokratik tehdidi Haziran ayında ILO’da da na sıl savunacaksınız.
  Sayın Maliye Bakanı hangi hakla özel bir havayolu olan THY’nin Yönetimini desteklemekte, yanında yer almakta ama işçilere gözdağı vermektedir. Sayın Bakan; yoksa yine anti-demokratik grev erteleme ucubesini mi bize dayatacaksınız. Geçen dönem THY istedi diye grev yasağı getirdiniz ve işçilerin haklarını almasının önünü kestiniz. Şimdi yine patronlardan yana olduğunuzu açıkça ifşa ediyorsunuz. Bu nasıl hakkaniyetsizlik?
  Binde “8 hülle hisseyle” kamu statüsünden çıkardığınız ve kendisi özel “yönetimi size özel olan” THY A.O’daki bu uyuşmazlığı çözüm için objektif olarak rol alacağınıza işçileri tehdit ediyorsunuz. Bu beyanınız hükümetinizin tüm demokratik kamuoyundaki güvenirliğini bir kez daha sarsmıştır.
  THY Yönetimini şımartarak çözüm sağlayacağınızı sanıyorsanız yanılıyorsunuz. “Kibirlenme padişahım senden büyük Allah var”
  Hava-İş her demokratik ülkede olduğu gibi Anayasal ve yasal haklarını kullanmakt an başka ne yapmaktadır? Maalesef bu ülkede birçok grev yaşanır, kimse sesini çıkarmaz. Ama THY emekçileri haklarını aradı mı bir tufan kopar. Medyası, işveren örgütleri, hükümeti, havayolu patronları sanırsınız vatan haini avına çıkmış, sendikayı ideolojik terörist bir suç örgütü gibi, THY çalışanlarını da bir eli yağda bir eli bağda oturarak para kazanan asalaklar gibi göstermeye çalışırlar.
  Ama biz bunların tümünü reddediyoruz. Bu şirketi THY çalışanları alın terleri ile buraya getirdi. Bu hakları ve daha fazlasını da hak ediyorlar.
  Bırakın sendikanın tekliflerini sendikanın değişiklik önermediği maddeleri bile tutanak altına almayı reddederek uyuşmazlık maddesi yapan THY Yönetiminin bu uzlaşmaz tavrı karşısında sendika ne yapacaktı.
  Kazanılmış haklardan feragat mi edecekti?
  Hava-İş’in tarihinde diyalog karşılıklı uzlaşma vardır ikna olduğunda üyeleri ile paylaşarak her türlü kararı alır göğüsler ancak hiç kimse Hava-İş’e işçiyi satış sözleşmesi imzalatama z. Saygılarımızla.

  Hava-İş Genel Merkez Yönetim Kurulu

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*