Anasayfa » İŞÇİ SINIFI » Hatay’da termik santral protestosu

Hatay’da termik santral protestosu

Hatay’ın Erzin ilçesinde Burnaz sahillerine yapılacak termik santrallerle ilgili yetkililerin yapacağı toplantı öncesinde gerginlik yaşandı. Köylüler ve çevreciler toplantıya katılacak yetkililere yumurta attı.

Erzin Burnaz sahiline Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu’nun (EPDK) aldığı karar çerçevesinde kurulması düşünülen 7 termik santral, bölge halkının tepkisine yol açtı. Aylardır yaptığı eylemlerle santrallerin önüne geçmek isteyen Erzinliler, santrali kurmak isteyen firma yetkililerinin yapacağı toplantı öncesi gerginlik çıkardı. Toplantının yapılacağı salonun önüne gelerek gösteri yapan çevreciler ve köylüler, firma yetkilileri ile akademisyenlerin ilçeyi terk etmelerini istedi. Bu arada protestocular yetkililere yumurtalı saldırıda bulundu. Atılan yumurtalardan bir tanesi gerginliği önlemeye çalışan İlçe Emniyet Müdürü Ali Fuat Bozkurt’a isabet etti. İki gün sürmesi beklenen toplantı, halkın tepkisi üzerine iptal edildi.

Yapılacak toplantının yasal olmadığını iddia eden Adana Çevre ve Tüketici Koruma Derneği (ÇETKO) Başkanı Sadun Bölükbaşı, toplantının iptal edilmesi gerektiğini söyledi. Bölgeye kurulacak santrallerin aralarında Adana, Osmaniye, Dörtyol ve Erzin’in de bulunduğu çok sayıda il ve ilçede yaşamın olumsuz etkileneceğini ifade eden Bölükbaşı, “Toplantıdan bir gün önce Burnaz sahilinde bir grubu inceleme yaparken tesadüfen gördük ve burada ne yaptıklarını sorduk. Grubun arasında yabancılar da vardı. Bunların ne yapmaya çalıştığı ortada. Gizli kapaklı hiçbir şey yapılamaz. Biz sağlığımızla, yaşamımızla oynanmasına izin vermeyeceğiz.’ diye konuştu.

Bölgeye santral kurdurmayacaklarını kaydeden Erzin Çevre Koruma Derneği Başkanı Cemal Ertaç ise yaşamın sürmesi, tarımın ve narenciyenin gelecek nesillere miras olarak kalabilmesi için bu santrallere dur diyeceklerini belirtti.

Haber: BEKİR MERT / ABDURRHAMAN KARAKILIÇ (CİHAN HABER AJANSI)

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*