Anasayfa » BASINDAN » ‘Hasankeyf’in sesine kulak ver’

‘Hasankeyf’in sesine kulak ver’

Ankara ve İstanbul’da açıklama yapan Hasankeyf Gönüllüleri, Ilısu Barajı’nın siyasi bir proje olduğunu belirterek, herkese “Hasankeyf’in sesine kulak ver” çağrısı yaptı.

Sular altında bırakılacak olan ve son günlerde dinamitlerle yok edilen Hasankeyf için Ankara ve İstanbul’da eylemler yapıldı. HDP, HDK, ESP, ÖDP, Halkevlerİ, EMEP, Sosyalist Meclisler Federasyonu, KESK, TMMOB, DAD, ABF, Artvinliler Çevre Derneği, Divriği Kültür Derneği, Munzur Koruma Kurulu’nun da aralarında olduğu çok sayıda örgütün çağrısıyla eş zamanlı olarak düzenlenen eylemlerde, “Dicle özgür aksın, Hasankeyfin sesine kulak ver” denildi.

Ankara’da Sakarya Caddesi’nde gerçekleştirilen eylemde açıklamayı Ankara Dersimliler Derneği Başkanı Ali Ekber Çelik okudu.

Ilısu Barajı’nın her alanda geri dönüşü olmayan zararlara neden olacağını söyleyen Çelik, Ilısu Barajı ile 250’ye yakın höyük, 5 binden fazla mağara ve çok sayıda kültürel varlık ile 199 yerleşim yerinin sulara altında kalacağını, Dicle Vadisi’nin ekosisteminin tahrip edileceğini, rakamlarla ifade edilemeyecek kadar çok canlının etkileneceğini kaydetti. Çelik, 10 binden fazla insanın göç etmek zorunda kalacağını belirtti.

ILISU BARAJI SİYASİ BİR PROJEDİR
“Bu proje bir tehdit aracı aynı zamanda” diyen Çelik, ekledi: “Bu yüzden de siyasi bir proje.”

Su tutulduğunda artık her şey için çok geç olacağını söyleyen Çelik, “Gelecek yok olurken birileri zengin olacak. Sermaye bu barajın yapımından, buralarda sözüm ona üretilecek, yurt dışına pazarlanacak enerjiden para kazanacak, sonra halklara karşı silah olarak kullanacak. Doğal alanların katliamından, kültürel varlıkların yok edilmesinden, canlıların yerinden edilmesinden, yani ölümden ürettiği enerji ile ihya olacak. Ölümün ismine ise sadece kendisinin inandığı bir isim koyacak: Kalkınma” diye konuştu.

KATİL PROJE DURSUN
İstanbul’daki eylemin adresi ise Beşiktaş oldu. Eylemde, “Katil proje dursun Hasankeyf yaşasın” yazılı pankart açıldı.

Hasankeyf Gönüllüleri adına açıklama yapan HDK Ekoloji Meclisi’nden Betül Taylan, “Ilısu Barajı Hidroelektrik Santrali Projesi altında kalacak Hasankeyf ve diğer yerler; Güçlükonak’tan Siirt’e binlerce yıllık tarihin, emeğin ürünüdür. Bir kaç on yıllık ömürlü baraj için kadim halkların yaşam alanları ve miras aldıkları her şey bir çırpıda, geri dönüşü olmayan bir şekilde yok edilebilir” dedi.

Projeyle birlikte Dicle Vadisi ekosisteminin yok olacağını belirten Taylan, barajın aynı zamanda Atatürk Barajı gibi bir tehdit aracı olarak kullanılacağını, kapaklarının açılması halinde güneydeki her şeyin sular altında kalacağını söyledi.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*