Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » Hapishanelerden yükselen çığlık: Yarın topyekun direniş günü…

Hapishanelerden yükselen çığlık: Yarın topyekun direniş günü…

Hapisanelerde on binlerce insan açlık grevinde! 12 Eylül’de Kürt yurtsever tutsaklarının başlattığı açlık grevi çoktan iki ayı geride bıraktı.Yüzlerce tutsağın Abdullah Öcalan’a uygulanan tecritin sona ermesi, anadilde savunma ve anadilde eğitim gibi temel talepleriyle 12 Eylül’de başlattığı açlık grevi,içeride-dışarıda on binlerin katılımıyla büyüyerek sürüyor.

Bedenler silahlaştırıldı! 2011 yılının Temmuz ayından bu yana ağır bir tecrit ve baskı altında tutulup,ailesi ve avukatlarıyla görüştürülmeyen Abdullah Öcalan üzerindeki tecritin kaldırılması, sağlık ve güvenlik koşullarının sağlanması için bedenler silahlaştırıldı.

Bedenler silahlaştırıldı! Binlerce KCK tutsağının anadillerinde, Kürtçe savunma talebinin bastırılmasına, Kürtçenin mahkemelerde “bilinmeyen bir dil” diye zapta geçirilip alaya alınmasına karşı bedenler silahlaştırılmıştır.

Bedenler silahlaştırıldı!
Kürt halkının anadilde eğitim talebinin yok sayılmasına, “seçmeli Kürtçe ders” karikatürünü kabul etmeyip anadilde eğitimi fiilileştirmesine yönelik saldırılara, bu amaçla oluşturulan kurumların “terör yuvası” diye basılıp kapatılmasına karşı bedenler silahlaştırılmıştır.

On binlerce tutsağın hapisanelerde açlık grevi ile açtıkları direniş cephesinde ifadesini bulan talepler, Kürt halkının tartışılmaz, meşru, ulusal demokratik haklarıdır. Başvurulan hiçbir demagoji, iftira ve zorbalık, açlık grevi direnişi taleplerinde ifadesini bulan Kürt halkının meşru, tartışılmaz hakları için mücadelenin önünü kesemeyecektir. Sınıf devrimcileri olarak Kürt halkının kendi kaderini tayin hakkı başta olmak üzere Kürt yurtsever tutsaklarının ileri sürdüğü direniş taleplerini sahipleniyor, açlık grevinin kazanımla sonuçlanması için bütün işçi sınıfını, emekçileri eylemli dayanışmaya, Kürt halkının yanında olmaya çağırıyoruz!

Kürt hareketi, 17 Kasım’ı kitlesel açlık grevleri istemleriyle topyekun ulusal direniş günü ilan etti. Yarın tüm illerde saat 10.00’da yapılacak kitlesel basın açıklamalarıyla eylemler başlatılacak…

BDP ise, 17-18 Kasım’da 10 binlerin açlık grevine 100 binleri 2 günlük kitlesel açlık greviyle destek eylemine çağırdı. Yarın tüm illerde merkezi meydanlarda saat 10.00’da oturma ve kitlesel destek açlık grevi eylemleri başlatılacak. Eylem pazar akşamı kitlesel basın açıklamaları ile bitirilecek. BDP her akşam 19.00’da yapılan ışık söndürme eylemlerinin de meşaleli yürüyüşlerle birleştirmeye çağırdı.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*