Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » Hapishaneler can almaya devam ediyor

Hapishaneler can almaya devam ediyor

Türkiye tarihinin en büyük doluluk oranının yaşandığı cezaevlerinde sorunların çözülmesi ve hasta tutuklu ve hükümlülerin serbest bırakılması için yapılan bütün çağrılara rağmen burjuva devlet sessizliğini korurken, cezaevinden bir ölüm haberi daha geldi. DTP’ye yönelik operasyonda tutuklanan kalp hastası Osman Yiğit (34) yaşamını yitirdi.

Mersin’de 6 ay önce “KCK operasyonu” adı altında gözaltına alınarak tutuklanan kapatılan DTP’nin Toroslar İlçe Saymanı Osman Yiğit (34), tedavi gördüğü Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi’nde yaşamını yitirdi. 1988 yılında Şırnak’ın Beytüşşebap İlçesi’nden baskılar nedeniyle ailesi ile birlikte Mersin’e göç eden Osman Yiğit’in ölümünün ardında ise yine ihmal, hak ihlali çıktı. Mersin’de tutuklan ve Mersin E Tipi Kapalı Cezaevi’ne konulan Yiğit’in 14 yaşında iken kalp kapakçılarının değişmesi için ameliyat olduğu öğrenildi. Ameliyatın ardından düzenli olarak ilaç tedavisi ile doktor kontrollerine giden Yiğit’in, tutuklanmadan önce sağlığına da dikkat ettiği belirtildi.

Düzenli tedavi olması gerekiyordu

Yiğit’in tutuklandıktan sonra tüm sağlık raporları ile yetkili mericilere başvurarak düzenli tedavi olması gerektiğini belirttiği, ancak tedavi olmadığı ve cezaevinde sık sık rahatsızlanıp hastaneye kaldırıldığı, son olarak tedavi gördüğü Mersin Devlet Hastanesi’nden, ameliyat olması için Adana Balcalı Hastanesi’ne sevk edildi. Yiğit’in bir aydır tedavi gördüğü hastanede 6 gün önce isteğe bağlı olarak ameliyat olduğu öğrenilirken, ameliyatta bir kalp kapakçığı değiştirildi, birine de müdahale edildi. Ameliyat sonrası yoğun bakıma alınan Yiğit, bugün sabah 09.00 sıralarında yaşamını yitirdi.

İddianamesi hazırlanmadı

Yiğit’in tutuklanmasının üzerinden 6 ay geçmesine rağmen, Cumhuriyet Savcılığı iddianameyi hala hazırlamadı. Yiğit’in cenazesinin ailesi tarafından Adana Adli Tıp Kurumu’ndan alınarak, defnedilmek üzere Mersin’e götürülmesi bekleniyor.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*