Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » Hakimiyet sermayenindir er ya da geç işçilerin olacaktır

Hakimiyet sermayenindir er ya da geç işçilerin olacaktır

 

Başarısız darbe girişiminden sonra artan siyasal ekonomik kriz işçi sınıfının üstüne yıkılmaya çalışılıyor. Avcılar Belediyesi işçilerine ohal engellemeleri, Tedi direnişi saldırıları, inşaat-işçilerine yönelik engellemeler, polis ablukaları, işçi cinayetleri, sektörel durgunluk ve krizler, işten atmalarla birlikte en basit demokratik talep ve ihtiyaçların giderilememesi açıkça, burjuva devletin tüm bu çürümüş kapitalist enkazıyla, huzursuzluk ve çıkmazlıklarını bölgesel tekelci savaşlara daha fazla yönelerek aşmaya çalışacağa benziyor.

BES ile maaş kesintileri geldi, direniş ve eylem tacizleri arttı. Son süreçte Metro Grosmarket örneğinde olduğu gibi, mağaza, maden, gıda, otel, inşaat, belediye, lojistik, bilişim özellikle sınıfsal çelişkilerin kent merkezlerinde yoğunlaşan bölümlerinde hissedilir bir hoşnutsuzluk var. İçi boş toplu sözleşmelerde bile krizler yaşanıyor, sendikal bürokrasiye ve yaşamın her alanında tabandan işçi dayanışma, örgütlenme ve mücadeleleri ihtiyacı ortaya çıkıyor. Basın yayın yasakları, sansür ve gazeteci, akademisyen ve Kürtlere yönelik saldırılar durumun bir başka boyutu.

4 Eylül’de yapılacak olan, işçi sınıfının geleceğini ifade eden, öz örgütlenme kurul, komite, meclis ve konseylerine doğru, mavi ve beyaz yakalı işçilerin bağımsız, sınıfın kendi özlem ve ihtiyaçları eksenindeki toplantıları, işçi demokrasisinin işletilmesini sağlayacak örgütlenmeler olarak, darbe ve burjuva demokrasisinin yok ediliciğine karşı mücadele edecek en yaşamsal yaratıcı organlar olarak duruyor. Çünkü yeni bir yaşam, ihtiyaç ve özlemlerimize doğru bir geleceği kurma mücadelesi de ancak böyle yoldan geçiyor.

Bir Devrimci Proletarya okuru

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*