Anasayfa » DÜNYA » Haft Tapeh, yalnız İran işçi sınıfının değil dünya proletaryasının sembollerindendir

Haft Tapeh, yalnız İran işçi sınıfının değil dünya proletaryasının sembollerindendir

İran’da Haft Tapeh şeker fabrikası işçilerinin destansı mücadelesi devam ediyor.

Fabrikanın 5 bin işçisi bir kez daha kitle grevinde. 4 aydır ödenmeyen ücretler için 2 haftadır fiili grev sürdüren işçilere, aileleri ve halk da fabrikanın bulunduğu Şuş kentinde gösterilerle eşlik ediyor.

İran kapitalist devlet güçleri, kentteki gösterilere saldırarak biri gazeteci 3 kişiyi gözaltına aldı. Grevci işçiler ve göstericilere dönük devlet saldırıları geceleri sürdü. 15 kişi daha gözaltına alındı.

Yıllardır özelleştirmeye, özelleştirmeden sonra da taşeronlaştırmaya, işten atmalara ve hak gasplarına karşı mücadeleleriyle İran işçi sınıfının sembollerinden olan Haft Tapeh işçileri ve aileleri, bir kez daha yaşadıkları gözaltı dalgası karşısında da geri çekilmedi. İşçiler ve aileleri Şuş Valiliği önüne kitlesel bir yürüyüş daha yaptı. “Ölürüz ama başeğmeyiz”, “Gözaltılar bırakılana kadar buradayız”, “işçilere uzanan eller kırılsın” sloganları atıldı.

Fabrika, 4 yıl önce işçilerin ve şeker kamışı üreticilerin büyük direnişi bastırılarak özelleştirilmiş, işçi sayısı düşürülmüş, kadrolu işçilerin yerine taşeron işçiler çalıştırılmaya başlanmış, fabrikada 5 milyar doları bulan korkunç yolsuzluklar yaşanmıştı.

İran Yüksek Mahkemesi ise, ücretlerin ödenmemesinden fabrikayı 5 milyar dolar dolandırıp kaçan genel müdürü sorumlu gösterek, yani kapitalizmin, kapitalist devletin ve özelleştirmenin özürcülüğünü üstlenerek ve ücret gasplarının üstüne yatarak işçilerin öfkesini büsbütün artırdı.

Haft Tapeh’te işçi grevleri için bkz.

İran işçi sınıfının sembollerinden Haft Tapeh’te mücadele yeniden alevlendi!

Haft Tapeh işçileri bir kez daha grevde!

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*