Anasayfa » GENÇLİK » Hacı Sabancı Lisesi’nde boykot var

Hacı Sabancı Lisesi’nde boykot var

Hacı Sabancı Lisesi’nde öğrenciler öğretmenlerin tavrını protesto ederek dersi boykot etti.

Üsküdar Hacı Sabancı Lisesi, Sosyal Bölümü’nde okuyan öğrenciler İnkılap Tarihi dersinde ırkçı hocaların Kürt öğrencilere, Kürt oldukları için baskıcı ve şiddet içeren tavırları sürekli bir şekilde devam ederken artık bizde bardağı taşıran son damla oldu.

Zayıf gelmeyen ders notlarımızın düşürülmesi bir arkadaşımız tarafından öğretmene soruldu. Ders notlarımızın düşürülmesi üzerine arkadaşımızın üslubu düzgün bir şekilde notunun zayıf olmadığı halde neden notunun düşürüldüğünü sormasıyla hocanın hakaretleri boy göstermeye başladı.

Bunun üzerine öğretmen öğrenciye ”Seni kaç kez dersten attım bu yüzden de zayıf verdim.” dedi. Başka bir Kürt öğrenci ”Hocam beni hiç dersten atmadınız dersinizde de hiç bir ters hareketim olmadı, ya benim dersim neden zayıf geldi?” dedi. Öğrencinin hakkını araması üzerine öğretmen Kürt arkadaşımızı dersten attı ve şimdi zayıf verebileceğini iddia etti.

Bir arkadaşımız daha şiddet uygulayarak dersten attı. Sonrasında bütün sınıf “Boykot, boykot” sloganıyla dersi terk ederek okul bahçesine çıktık. Okul idaresi, okulda ki görevlilere içerideki öğrencilerin dışarı çıkmalarını engellemek için okul kapısını kilitleyerek bizi tecrit etmeye çalıştılar.

Okul bahçesinde sloganlar ve çekilen halaylarla okul idaresini protesto ettik. Tenefüs zili çalınca kapılar açıldı koridorlarda ”İsyan”, “Boykot, boykot”, “Edi Bese” sloganları atarak sınıfa yürüdük. Sınıftan çıkan faşist öğretmeni yuhalayarak ıslıklarla protesto ettik.

Dersten atılan iki öğrenciyi okul idaresi sorguya aldı. Dersi boykot eden diğer öğrencilerinde disipline verileceği söylenildi. 2 arkadaşımıza “Derste olanları anlatın.” sözüne “Öğrenciler tane tane olanları anlattı ve tane tane haksız çıktı.” denilerek okul idaresine karşı tepki gösterdi. Sorgu esnasında öğretmenin tekrar not uygulaması yapacağını, bundan sonra hal ve hareketlerine biraz daha dikkat edeceğini söylemesi üzerine derslere tekrar girildi.

Biz bu tarz olaylara karşı sessiz kalmayacağımızı buradan Öğrenci Birliği olarak bir kez daha haykırıyoruz.

Hacı Sabancı Lisesi Öğrenci Birliği

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*