Anasayfa » GENÇLİK » Hacettepe Üniversitesi’nde saldırılar sürüyor

Hacettepe Üniversitesi’nde saldırılar sürüyor

Kayıt haftası dolayısıyla Hacettepe Üniversitesi’n de açılan standlara güvenlik müdahale etti ve ardından arbede yaşandı.Daha önce Anadolu Gençlik Derneği ile yaşanan gerginliğin ardından sözde “özgürlükçü, demokrat” rektörün yasakçı zihniyetini bir kez daha görmüş olduk. “Sivas’ta yaktık gene yakarız” diyen zihniyetin broşür dağıtmasına stand açmasna izin vermezseniz sizin çalışmalarınızı da stand açmanızı da yasaklarım diyen rektör özel güvenlik birimlerini üzerimize salarak burjuva demokrasisi ve özgürlük anlayışının ne olduğunu bir kez daha görmemizi sağladı.

Sabah saatlerinden itibaren stand açmak için kongre merkezi önüne gelen devrimci-demokrat öğrenciler standlarının yerinde olmadığını görünce rektörle görüşmek istedi. Yetkililerin cevabı ise rektörün toplantıda olduğunu söyleyerek telefonu öğrencilerin yüzüne kapatmak oldu.
Bunun üzerine öğrenciler bir süre beklendikten sonra bildiri dağıtımına başlayarak rektörün bu tutumunu öğrencilere ve ailelere ajitsyon konuşmaları yaparak teşhir ettiler ve üniversitenin hangi sınıfa ait olduğunu anlatmaya çalıştılar.

Bildiri dağıtımı devam ederken afişleri ve pankartlarını asmak isteyen topluluklar ve siyasetlere ÖGB şefleri gelerek afişlerin asılamayacağını ve toplanılmasını istedi. Öğrenciler afişlerini pankartlarını indirmeyeceğini söylemeleri üzerine ÖGB öğrencilere saldırarak afişleri ve pankartı almaya çalıştı. Yaşanan arbedenin ardından afişler yırtıldı ve birçok arkadaşımız darbe aldı.

Aziz Nesin’lik Öykü

Bu yaşanan arbedenin ardından devrimci demokrat öğrenciler bildiri dağıtmaya devam ettiler ancak kendi üniversitesinde inşaa edilmiş kayıtların yapıldığı kongre merkezine her türlü giriş çıkışları engellendi. Kongre merkezinin kampüse uzak olması dolayısıyla orada bulunan öğrencilerin en temel ihtiyaçlarını karşılamaları bile engellenmiş oldu. Su, yemek ve özellikle lavabo ihtiyaçlarını gidermeleri için bir sürü bürokrasi engeline takıldılar. Öyle ki öğrencilerin lavabo ihtiyacını karşılamak için refakatçi eşliğinde gitme talepleri bile reddedildi.
Önce güvenlik görevlisiyle konuşan arkadaşlar; güvenlik görevlisinden amirine danışması gerektiği cevabını aldı. Gelen amir bir şey yapamayacağını söyleyerek şefini çağırdı. Güvenlik şefi de okul yönetiminin kararı olduğunu söyleyerek en temel insani ihtiyaç olan lavabo ihtiyacının bile bir bürokrasi krizine neden olacağını görmüş olduk.

Kayıtlar boyunnca standlarımızı açmak için kongre merkezinde olacağız.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*