Anasayfa » GENÇLİK » Hacettepe Üniversitesi kayıt günlerinde gerginlik

Hacettepe Üniversitesi kayıt günlerinde gerginlik

Hacettepe Üniversitesi 3-7 Eylül kayıt haftası Öğrenci Topluluklarının ve Gençlik Örgütlerinin yer aldığı çeşitli etkinlikler ve açılan stantlarla devam etmektedir. Ancak kayıt süresi boyunca çeşitli cemaat örgütleri torpili olmadığı için yurtlara yerleşemeyen öğrencilerin barınma sıkıntılarını fırsat bilerek öğrencileri kendi zihniyetini taşıyan yurtlara ve öğrenci evlerine yerleştirmeye çalışıyorlar.

Dün devrimci-demokrat öğrencilerle cemaatçilerin yaşadığı ufak gerginliklerin ardından bugün de cemaatçiler Anadolu Gençlik Derneği imzasıyla broşür dağıtımı ve yurt tanıtımı yapmak isteyince devrimci-demokrat öğrenciler duruma müdahale ederek “Sivas’ta yaktık; gene yakarız.” diyen zihniyetin bilim yuvaları olması gereken üniversitelerde ve yaşamın diğer alanlarında da yobaz zihniyetin yer alamayacağını ve buralarda hiçbir şekilde faaliyet yürüttürmeyeceklerini belirttiler. Bu tartışmaların devam ettiği sırada üniversite rektörü Murat Tuncer’in gelmesiyle devrimci-demokrat öğrencilerle rektör arasında tartışma farklı bir boyut kazandı. Rektör, hangi ideolojide olursa olsun herkesin özgürce stand açabileceğini, bildiri dağıtabileceğini belirterek kendi ideolojisini de gözler önüne birkez daha sermiş oldu. Bir öğrenci tarafından ” ‘Sivas’ı yaktık, gene yakarız.’ diyen zihniyetin özgürce stand açmasına izin mi verdiğinizi söylüyorsunuz?” sorusuna “Ben arkadaşlara sordum, Madımak’ı kınadıklarını söylediler.” cevabını vererek adeta öğrenciler ve orada bulunan ailelerle dalga geçti.

Bu duruma aileler “Siz eğitimcisiniz, burası bilim yuvası. Nasıl böyle insanların burada stand açmasına, bildiri dağıtmasına izin verirsiniz. Ben buraya çocuğumu nasıl gönül rahatlığıyla bırakabilirim?” diyerek rektöre tepkilerini gösterdiler. Rektör kayıt binasının içinde kümelenen cemaatçilere broşürlerini dışarıda dağıtmak şartıyla izin vererek kayıt binasından ayrıldı. Dışarı çıkan AGD’lilere devrimci-demokrat öğrenciler ve ailelerden tepki gelerek broşürleri alınarak dağıtılması engellendi. Gerilimin artmasıyla okulun özel güvenliği araya girerek olaya müdahale etti. Devrimci-demokrat öğrenciler gericilerin kayıt yerini terk edene kadar bu gerginliğin devam edeceğini söylediler.

Daha sonra “Üniversiteler bizimdir, bizimle özgürleşecek!; Faşizme karşı omuz omuza!” sloganları atarak bekleyişlerini sürdürdüler. Pasifize edilen AGD’liler bir süre bekledikten sonra kayıt yerini terketmek zorunda kaldılar. Bu olaydan sonra normal seyrine dönen kayıt günleri devrimci-demokrat öğrencilerin bildiri dağıtımları ve renkli standlara sahne oldu.

Neoliberal kapitalist sistemi değil, insanı üreten eğitimi savunan; yeni bir yaşam ihtiyacı duyan ve yeni bir yaşam perspektifine sahip bireyler yetiştirme amacı güden Alternatif Eğitim Topluluğu da kayıt boyunca stand açan topluluklar arasındaydı. Stand öğrenciler ve ailelerden olumlu tepkiler geldi. Halk Oyunları Topluluğunun davullu zurnalı halayıyla bugünkü kayıt günü sona erdi.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*