Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » Ankara’da 2 Temmuz eylemi

Ankara’da 2 Temmuz eylemi

2 Temmuz 1993 yılında yaşanan Sivas katiamının unutulmadığını göstermek ve katliamda hayatını kaybeden 35 kişiyi anmak için Ankara’da 1 Temmuz günü bir eylem gerçekleştirildi.

Eylem için Dikimevi metro durağında biraraya gelen eylemciler burada pankartlarını açıp kortej halinde Kolej Meydanı’na yürüdüler.

Kolej Meydanındaki anma etkinliği saygı duruşu ile başladı. eylemi örgütleyen kurumlar adına yapılan açıklamada Sivas katlimanın gerçekleşmesinde rol oynayanların dışarda olduğu, katliamı gerçekleştirenlerin avukatlığını yapanların ise mecliste ve devletin bazı kademelerinde bürokratlık yaptıkları vurgulandı. Devletin katliamcı yüzü teşhir edildi.

Ayrıca 19 yıl önce Sivas’ta katliam yapan bu devletin, Roboski’de 12 yaşındaki Kürt çocuklarının, Hopa’da Metin Lokumcu’nun ve iş cinayetlerinde hayatını kaybeden işçilerinde katili olduğu vurgulandı.

Eylemi AKA-DER, Kaldıraç, BDSP, EHP, Ankara Düşünceye Özgürlüğk Girişimi, TKP 1920, TÜM-İGD, Devrimci Yolda Özgürlük birlikte örgütledi.
Devrimci Proletarya, Partizan, Alınteri ve İHD‘de eyleme katılarak destek verdi.
Anma etkinliği, Mamak İşçi Kültür Evi Müzik Topluluğu ve Nilüfer Akbal‘ın müzik dinletisinden sonra AKA-DER Semah Ekibi‘nin Semah gösterisinden sonra sona erdi.
.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*