Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » Tutuklu BDSP’liler tahliye edildi

Tutuklu BDSP’liler tahliye edildi

Onur İnce ve Hızlan Erpak isimli devrimciler tutuklandıktan 6 ay sonra çıkarıldıkları duruşmada serbest bırakıldılar.

Mamak İşçi Kültür Evi’nin 6-8 Ağustos 2010 tarihleri arasında düzenlediği Mamak 7. Kültür Sanat Festivali’nin ardından tutuklama terörü devreye sokulmuştu. 25 Ağustos sabahı Mamak İşçi Kültür Evi’ne ve evlere yapılan baskınlarla Hızlan Erpak, Onur İnce, Hüseyin Ünal, Ozan Uzun, Tuğba Tavlı, Özgür Aydın ve Emre Azapçı gözaltına almıştı.

3 gün süren gözaltının ardından “Festivalle yasa dışı örgüte yardım etmek”, “Yasa dışı örgüt dökümanı kitap satmak” iddiaları ile tutuklanarak Sincan F Tipi Hapishanesi’ne gönderilen İnce ve Erpak’ın ilk duruşması 6 ayın ardından nihayet dün görüldü. Duruşma öncesi adliye önünde saldırıları protesto eden bir basın açıklaması yapıldı. BDSP ile birlikte, Devrimci Proletarya, EHP, Kaldıraç, Partizan, YDG, DHF ve 78’liler Girişimi’nin yaptığı ortak açıklamada şu ifadelere yer verildi:

İçinden geçtiğimiz dönemde egemenlerin işçi ve emekçilere yönelik topyekün saldırıları yaşanıyor. Özelleştirme, kölelik yasaları, işçi sağlığı ve iş güvenliği tedbirlerinin alınmaması, son olarak torba yasası ile işçi ve emekçilere kölece çalışma ve geleceksizlik dayatılıyor.

İşçileri, emekçileri ve ezilenleri sindirebilmek için ise önce devrimci ve ilerici güçler üzerinde baskı ve terör eksiksiz uygulanıyor. İşçi ve emekçilerin hak alma, kürt halkının özgürlük istemlerine sahip çıkan devrimciler gözaltına alınıyor, tutuklanıyor.

Mamak İşçi Kültürevi’nin her yıl düzenlediği festivalin ardından 24 Ağustos 2010 gecesinde BDSP çalışanları keyfi bir şekilde gözaltına alınmış, 4 BDSP çalışanı tutuklanmış, 2 BDSP li 1 ay sonra tahliye edilmişti. 2 BDSP çalışanı ise 6 aydan beri duruşmaya çıkarılmadan tutuklu yargılanmaya devam etmektedir.

Baskılar bizi yıldıramaz!
Yaşasın devrimci dayanışma!

Basın açıklamasından sonra hep birlikte duruşmayı izlemek üzere adliyeye geçildi. Ankara 12. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmada ise Onur İnce ve Hızlan Erpak’ın da tutuksuz yargılanmasına ve serbest bırakılmalarına karar verildi.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*