Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » Doğamızdan elinizi çekin

Doğamızdan elinizi çekin

Kapitalizm sadece maden ocaklarında, tersanelerde, sanayi sitelerinde işçileri öldürmüyor, doğayı, çevreyi tüm yaşam alanlarımızı da tahrip ediyor, katlediyor.

Karadeniz’de her derenin başına bir HES kondurularak Karadeniz’de doğa katlediliyor. Artvin Çevre Platformu (ARÇEP) Yüksel Caddesi’nde yaptığı basın açıklaması ile HES‘leri protesto etti.

Yapılan basın açıklamasında şu ifadelere yer verildi:

“Doğanın kılcal damarları dereler, ana damarları nehirlerdir. Göller ve denizler doğamızın kalbi,dağlar ve ormanlar ise akciğeridir. Dünya kendi canını, bu sistemin eksiksiz çalışmasından alır. Canlı ve cansız en başındaki su, canın başlangıç yeri olan su, hayatı içinde taşıyan ve barındıran su yüzbinlece yıldır kullanım hakkını canlı ve cansız yaşamın kendisine vermiştir. Bunun dışındaki en küçük bir müdahaleyi kabul etmez. En yüce değer olarak parayı gören kapitalist sistem, yaşamı yok etme pahasına sulara saldırmakta, dağları ormanları parsellemektedir. Yağmur ormanları diye adalndırdığımız doğal varlığı bünyesinde barındıran Karadeniz ve onun bir parçası olan Artvin’de kar uğruna satılmadık dere, parsellenmedik dağ kalmadı. Dereler ve dağlar üzerindeki bu soykırımın ve soygunun başında, çevreyi, doğayı koruması ve sahip çıkması gereken Çevre ve Orman Bakanlığı var. Ona bağlı DSİ Genel Müdürlüğü var. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı var. Başbakanlık var.

Yaşı milyon yıla varan Çoruh Nehri‘ne, Çoruh’u yok edecek şekilde 8 büyük baraj kollarına 25 yakın küçük baraj yapımı yetmezmiş gibi şimdi de o dağlara, o yaylalara, o köylere doğal yaşamı ayakta tutan kılcaldamarlara derelere göz diktiler. 200 e yakın HES projesiyle Arvin doğasının ve Artvin insanının karşısına dikildiler. Hukuk dedik dinlemediler. Yasa dedik,sermayenin istediği şekilde ya değiştirdiler ya da yenisini yaptılar ve yapmaya devam ediyorlar.

Yine Artvin coğrafyasının yüzde 85’i maden arama ve maden işletme ruhsatları ile çok uluslu şirketlerin ve yerli işbirlikçilerin yağmasına açılmıştır. Hidroelekrik Santrali (HES) Projeleriyle,termik santrallerle, nükleer santrallerle,maden aramalarıyla, mera, kıyı ve orman kanunlarıyla yaşam hakkımız elimizden almaya kalkanlar, bilmiyorlarmı ki Artvinliler bu tür saldırılara dün olduğu gibi bugünde boyun eğmeyeceklerdir. Yaşamımızı savunmaya kararlıyız.

Ankara’da yaşayan Artvinliler olarak iktidara sesleniyoruz; Kurutmaya, peşkeş çekmeye çalıştığınız dereler sizi boğabilir,üzerinde at oynatmaya çalıştığınız dağlar üzerinize yıkılabilir. Doğamızdan elinizi çekin.”

Su hayattır satılamaz
Dereler özgürdür özgür kalacak
Nükleere inat yaşasın hayat

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*