Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » PTT İşçileri Ankara’da

PTT İşçileri Ankara’da

Taşeron firmada çalışırken işten atılan PTT işçileri direnişlerini Ankara’ya taşıdılar.

6 aydır direnişte olan ve bu süre içerisinde yaptıkları eylemlerle seslerini duyurmaya çalışan PTT İşçileri Ankara’ya geldiler. Direnişteki işçiler Ulus’ta bulunan PTT Genel Müdürlüğü önünde yaptıkları basın açıklamasının ardından 24 saat sürecek oturma eylemine başladılar.
Destekçi kitleninde gelmesi ile saat 11:30 da basın açıklaması yapıladı. Devrimci Proletarya okurlarının da destek verdiği eylemde basın açıklamasını eylemde direnişçi işçi Cafer Kalağ okudu. Kalağ, PTT yönetiminin haklarını vermeksizin kendilerini keyfi bir şekilde işten atması üzerine başlattıkları direnişlerinin 6. ayını geride bıraktıklarını belirtti. “Keyfi ve kuralsız çalışmanın kural olduğu PTT’de işten atma saldırısı ilk değildir” sözleriyle açıklamasını sürdüren Kalağ, şunları ifade etti: “Fakat böylesine kararlı bir direnişin PTT’de ilk olduğunu söyleyebiliriz. Milyonlarca işçiyi açlığa, yoksulluğa mahkûm eden bu sömürü düzeninin çarklarına çomak sokmaya devam edeceğiz. 186 gündür direnişimizi görmezden gelenleri rahatsız etmeye devam edeceğiz. Yaşadığımız sorunlara ve saldırılara rağmen sürdürdüğümüz direnişimizin eylem biçimlerini farklılaştırarak sürdüreceğiz”
Açıklama sonrası yarın TBMM önünde yapılacak olan eyleme katılım çağrısı yapıldı. Basın açıklamasında sık sık “İşimizi geri istiyoruz!”, “Taşeron işçisi köle değildir!”, “Baskılar bizi yıldıramaz!”, “Direne direne kazanacağız!”, “Yaşasın onurlu mücadelemiz!” ‘’Kurtuluş yok tek başına ya hep beraber ya hiç birimiz’’ sloganları atıldı.
Basın açıklamasının ardından polis şefi gelerek oturma eylemine izin vermeyeceklerini söyledi. Oturma eylemini yapmakta kararlı olduklarını dile getiren işçiler ozalitlerini açarak oturma eylemlerini başlattılar.
Direnişçi işçiler PTT Genel Müdürü Osman Turan ile görüşme talebinde bulundular. İşçilerin bu talebi Genel Müdürün olmadığı gerekçesi ile geri çevrildi. Genel Müdür Osman Turan’ın arabasına binerek müdürlükten ayrıldığı öğrenildi.
Direnişçi işçilerin polisin dağılın uyarısına rağmen başlattıkları oturma eylemi devam ediyor. Eyleme dair gelişmeleri aktarmaya devam edeceğiz…

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*