Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » Roboski’den Ankara’ya

Roboski’den Ankara’ya

1 Eylül Dünya Barış Günü’nde 34 Kürt köylüsünün katledildiği Roboski’den, Ankara’ya yürüyüş başlatan vicdani retçi Halil Savda ve yol arkadaşları Bingöl Elmas, İbrahim Yaylalı, Serap Halvaşi ve Merve Çöger yaklaşık 1300 kilometre yol katettikten sonra 50. günde Ankara’ya ulaştılar.

Sabah saatlerinde aralarında demokratik kitle örgütleri temsilcilerinin de bulunduğu yaklaşık 200 kişilik bir kitle tarafından Dikmen’de bulunan Ahmet Arif Parkı’nda karşılanan Savda ve arkadaşları Dikmen Meclis kapısına yürüdü. Yürüyüş boyunca yoldan geçen arabalar korna çalarak bir anlamda yürüyüşe desteklerini ifade ettiler. Yol boyunca özellikle yaşlı kadınlar yürüşçülere “hoş geldiniz, savaşlar olmasın, çocuklarımızın ölmesini istemiyoruz” diyerek tepkilerini dile getirdiler.

Dikmen meclis kapısı önüne gelindiğinde Halil Savda burada bir basın açıklaması yaptı.

Televizyonlarda, gazetelerde, mecliste savaşın dilinin hakim olduğunu, savaşın dilinin hakim olduğu bir coğrafyada ölümlerin ve gözyaşının durmayacağını ifade eden Savda, Kürt sorununun şiddetle değil, müzakere yolu ile masada çözülmesi gerektiğinin altını çizdi. Yapılacak yeni anayasanın da Kürt sorununun demokratik ve barışçıl çözümüne katkıda bulunmasını temenni ettiklerini dile getirdi.

Barış yürüyüşçüleri ve destekçi kitle basın açıklaması sonrası Güvenpark üzerinden Sakarya Caddesi’ne geldi. Yürüyüş, Barış Yürüyüşü Ankara İnisiyatifi’nin organize ettiği etkinlikle sonlandırıldı.

Yürüyüş sırasında sohbet ettiğimiz Halil Savda, Roboski’den yürüyüşe başladığı süreç boyunca barış talebinin sahiplenildiğini, sanılanın aksine toplumun bu soruna karşı duyarlı olduğunu dile getirdi. Savda, özellikle yürüyüş boyunca konakladıkları yol kenarlarında tır ve kamyon şoförlerinin yemek ve çaylarını kendileri ile paylaştıklarını, çocuğu askerde olan ailelerin de kendileriyle yürüdüklerini, yürüyüş boyunca yürüyüşe belli aralıklarla katılarak destek verenlerin sayısının 500 kişiye ulaştığını söyledi.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*