Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » Gunter Grass öldü

Gunter Grass öldü

günter-grass-.jpgRomancı Gunter Grass’ı yitirdik.

Gençliğinde gönüllü olarak Nazi ordusuna katılan Grass, Amerikan ordusuna yaralı olarak esir düşmüş, daha sonra Sosyal Demokrat partisine katılarak yazarlığa başlamıştı.

En ünlü yapıtı olan Teneke Trampet, hem gençliğinde yaptıklarının bir tür özelleştirisi hem de kapitalizmin emperyalist savaş ve faşizmle geldiği çürümeyi protesto romanıdır. Ailesindeki, ülkesindeki çürümeden dehşete kapılarak büyümeyi reddeden, kendisine hediye edilen teneke trampeti çalıp camları indiren tizlikteki çığlığıyla dünyaya isyan eden bir çocuğun öyküsünü, aslında bir yerde kendi post-travmatik öyküsünü anlatır. Kitabın sinemaya uyarlanmış biçimi de, çürümeyi anlatan sahnelerindeki şiddet ve erotizmle çok tartışılmış, bir çok ülkede ya yasaklanmış ya da sansürlenerek gösterilmişti.

Nobel ödülünün de sahibi Grass, yapıtlarıyla sosyal-demokratik bir tutum aldı. İsrail’i eleştirmesi nedeniyle İsrail’de “istenmeyen kişi” ilan edildi. Almanya’daki Türk, Kürt göçmen işçilerin içine çekildiği sömürü ve eziyeti anlatan En Alttakiler röportaj-belgesel yapıtıyla Türkiye’de de tanındı.

Nobel ödülünü aldıktan çok sonra gençliğinde Nazi ordusuna zorunlu asker olarak bile değil gönüllü katıldığını itiraf etmişti. Solda sevilen bir yazarken bu çok gecikmiş itiraf ve özrü, yoğun tepki ve eleştirilere neden olmuştu. Teneke Trampet kapitalizmdeki çürüme, faşizmin yükselişi ve emperyalist savaşa sürüklenmeyi travmatik bir öz hesaplaşmayla anlatan, sol edebiyatta iz bırakan bir roman olmasına, diğer tüm yapıtları da Filistinlileri, göçmen işçileri gündemleştirmesine karşın, bu lekeyi silebildiği söylenemez.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*