Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » Grup Yorum’dan “Tam Bağımsız Türkiye” konseri

Grup Yorum’dan “Tam Bağımsız Türkiye” konseri

Grup Yorum’un “Yaşasın Tam Bağımsız Türkiye” konseri Bakırköy Cumartesi pazarı alanında yapıldı. 100 bin kişinin katıldığı konsere, Grup Yorum’un yanı sıra okuduğu şiirlerle Tuncel Kurtiz, konuşmalarıyla BDP İstanbul milletvekili adayı Sırrı Süreyya Önder, halk müziği sanatçısı Kubat, Kürt ezgileriyle Burhan Berken ile Mor ve Ötesi katıldı. Konserin başında Venezuellalı bir diplomat konsere katılanları Türkçe selamladı, “Yaşasın Türkiye, Yaşasın Venezuella” diye bitirdi. Halk Cephesi temsilcisinin konuşmasından sonra Grup Yorum’un ve İdil Çocuk Korosunun sahne alarak söylediği parçaların ardından konser saat 17.00′de sona erdi.

Grup Yorum konserine baştan sona ulusal bağımsızlık teması hakimdi. Yapılan konuşmalarda, seçilen şiirlerde ABD emperyalizmi hedefe çakılırken, konserin bütününde de ne kapitalizm, ne işçi sınıfı ve emekçiler ve onların acil ekonomik-siyasal talepleri lafzen dahi anıldılar. İşçi sınıfının uluslararası birlik, dayanışma ve mücadele günü 1 Mayıs’a 2 hafta kala yapılan konserde 1 Mayıs marşı da çalınmadı.

İstanbul ve çeşitli illerden gençlerle işçi ve emekçilerin katıldığı konserin işlevi, konserin örgütlenmesi için ortaya koyulan onca emeğe rağmen, ara duruşların imkansızlaştığı siyasal-toplumsal koşullarda sınıf körü küçük burjuva anti-ABD’ci atmosferiyle seçim düzlemine eklemlenmek oldu.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*