Anasayfa » İŞÇİ SINIFI » Sarko sen hiç bişi anlamıyon!

Sarko sen hiç bişi anlamıyon!

CGT, CFDT, Solidair-Sud, FSU ve diğer sendikaların çağrısıyla Fransa genelinde 700 bin işçi greve gitti. Greve yüzde 50’lere varan katılım sağlandı.

Geçtiğimiz hafta bölgesel seçimlerde ağır yenilgi alan Sarkozy, kabinesinde değişiklik yapmak zorunda kalmıştı. Henüz yeni görev alan bakanlarıyla birlikte Sarkozy hükümeti bu kez de işçi sınıfından ikinci darbeyi yedi.

Kamu sektörü ile özel sektörün bir kesiminin katıldığı greve özellikle eğitim emekçilerinin katılımı güçlü oldu. Fransa genelinde ilk ve orta öğrenim neredeyse tamamen durdu. Kamu sektöründe trenler, metro ve otobüslerin de 3’te birine yakın sefer iptalleri oldu. Sabah ve akşam mesai bitiminde grevin etkisi yoğun biçimde hissedildi.

Paris’te yapılan yürüyüşe işçi ve emekçiler ile birlikte grevde olan okulların öğrencileri ve aileler de pankartlarıyla yerlerini aldılar. Paris’teki yürüyüşe 50 bin kişi katıldı.

Republique meydanında rengarenk pankartlar, dövizler ve sendikaların devasa balonlarının ardında toplanan 50 bin işçi ve emekçi ”Sarko sen hiçbir şeyden anlamıyon”, “Bekle emekliler de geliyor” sloganlarını sürekli attı.

Sendika temsilcilerinin yaptığı açıklamada “Son aylarda işten çıkartmalara ve toplumun alım gücünün giderek azalmasına karşı bu grevi gerçekleştiriyoruz” denildi. Xavier Darcos’dan görevi devir alan Çalışma Bakanı Eric Woerth de şimdiden köşeye sıkışmaya başladı.

Paris, Toulouse, Lyon, Marsilya, Nante ve Normandiya bölgesi ve Pas Callais’de greve katılım daha yoğun oldu. Bölgesel seçimlerden zaferle çıkan PS ve FKP delegasyonu da Paris’teki yürüyüşte gövde gösterisi yaparak, işçi sınıfının tepkisini düzen içi kanallarda tutma görevlerini unutmadılar.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*