Anasayfa » DÜNYA » Grev ve Direnişlerle Dayanışma Komitesi söyleşisi

Grev ve Direnişlerle Dayanışma Komitesi söyleşisi

5 Mayıs’ta başlayan France Telecom davasını yakından takip eden aynı zamanda dava sürecinde de emegi olan iş mufettişi ve SÜD sendikası üyesi Yves le bir söyleşi gerçekleştirildi. Oldukça verimli geçen bir toplantı oldu. Yves kısa bir kendini tanıttı açıklamasında bile Fransa’daki işgüvenligi ve işçi sağlıgı konusunda durumu rahatlıkla anlayabiliyorsun. Yves oldukça içerden bilgiler paylaştı bizimle.

Fransa çapında sadece 2400 çalışma müfetişi varmış ve bunların 500 işten çıkarılmış. Tek bir müfettiş bir bölgenin toplamına bakıyor diyor ve gülerek bir 1 euro 90 sentlik bilet için 5 kişi kontrol yapıyor sadece metro ve otobüslerde bilet konturolü yapan görevli sayısı Paris için binlerlerce. Bu örnek bile kaptalizmin işgüvenligi ve işçi sağlıgına bakış açısını ortaya koyuyor.

Çarşamba akşamı saat 18:30 da başlayan söyleşi yaklaşık iki saat sürdü söyleşiye 20 kişi katıldı katılanların çoğunluğunu inşaat işçileri oluşturdu. Söyleşinin asıl amacı daha geniş katılımlı iş güvenligi ve işçi sağlığı etkinlikleri gerçekleştirmeye doğru bir ilk adım olmasıydı.

Yves France Telecom da 2005 ve 2009 yıllarında uygulanan neoliberal despotik yöntemlerin işçilerin yaşamında nasıl geri dönülmez tahribatlara yolaçtıgını somut verilerle anlatı. Bu dört yıllık dönemde 69 işçi yaşamına son verdigini ve yüzlercesinin ise sakat kaldıgını anlattı. İşçilerin ölümüne ve sakat kalmasına yol açan çalıştırma yöntemiyle ilgili dava açabilmek bile sinir bozucu o dönem tecrite mahruz kalanlar şimdi emekli olmak üzere.

Yves davanın açılma süreciyle ilgilide oldukça etkili bilgiler sundu. Dava dosyası 1 milyon sayfadan oluşuyor, 650 sayfa iddianame. Sadece kagıda bogulmaya çalışılan bir dava, herşeye rağmen açıldı ve yedi ceo iki ay boyunca her gün mahkemeye gelmek ve yaptıklarını dinlemek zorundalar.

Şimdi France Telecom ve küçük ortağı devlet (devletin france telecomda yüzde 23 hisesi halen bulunuyor) ceo’lara sahip çıkmıyor, asıl olan karlar, kişiler tefaruattır Kapitalizmde.

Yves’in diğer anlatığıda bu uygulamaların halen yaygın bir şekilde devam ediyor olması, bugün benzer uygulamayla demiryolu işçileri karşı karşıya. Geçen yıl uzun soluklu bir greve ragmen demir yollarındaki özeleştirme durdurulamadı büyük oranda sonuçlandı. Şimdi kadrolu işçileri özelikle örgütlü olanları tasfiye etmek için France Telecom benzeri bir uygulama yürütülüyor. Sadece 2019 yılında 32 işçi intihara kalkışmış bazıları yaşamına son vermiş.

Söyleşide deginilen önemli konulardan biri de süreklileştirilmiş yeniden yapılandırma sistemi. Makron’un geçen yıl yasal güvenceye kavuşturdugu bu sistem de uygulanan yöntem belli aralıklarla meyve ağacının silkelenmesı taktigi. 18 ayda bir yeniden yapılandırma kararı yasal olarak güvence altına alınmış. Bu yöntemle 18 aylık performans ölçüm sistemleri sonucunda meyve ağacı silkelenme yöntemiyle her 18 ayda bir yüz işçiden 15 şi işinden oluyor ya da bulundugu yerden başka bir yere gönderiliyor.

Neoliberal kapitalizm işçinin yaşamını yok sayan, makinenin basit bir parçasına dönüştüren yöntemleri… Aynı zamanda da yoğun manipülasyonla, emek yıkımı, insan yıkımı, toplumsal yıkımı büyütürek sürdürüyor.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*