Anasayfa » İŞÇİ SINIFI » Greif’te yine polis saldırısı

Greif’te yine polis saldırısı

Greif fabrikasının önünde bekleyen direnişteki işçi ve destekçiler, saat 14.00’de bir basın açıklaması yaptılar. Açıklama işyeri baştemsilcisi Orhan Pulhan ve sendikadan atılan Engin Yılgın birer konuşma yaptı.

Açıklamanın ardından naylon çadırları bahane eden polisin baskı ve tehditleri arttı. Çok geçmeden polis çadırları yıkmak için saldırıya geçti.

İşçiler, çadırların yıkımını engellemek için kolkola girip öne geçtiler. Sloganlarla direniliyor. Polisin işçileri kalkanlarla itip darp ettiği saldırısında 3 kişi yerde sürüklenerek gözaltına alındı.

İşçiler, fabrikanın yanından polis saldırısına karşı yola inerek trafiği kestiler. Bazı işçiler yolda oturma eylemi yaptılar. Tüm işçiler yola indi. Polis yolu boşaltın tarzı anonslar yapıp tekrar saldırıya geçti. Birkaç gözaltı daha var. İşçiler benzinliğe doğru çekildiler.

Polis, fabrika önündeki çadırları parçalayıp topladı. Bekleme yerindeki erzaklar gaspedildi. TOMA ile su sıkarak, polis bekleme yerini çamurlaştırıp kullanılmaz hale getirmeye çalışıyor. İşçilerin ve destekçilerin fabrika önüne geri gelmesine izin vermeyeceğini söylüyor.

Temsilciler polisle görüşerek, gözaltılar bırakıldığı takdirde çadır kurulmayacağını belirttiler.

İşçilerin eski yere geri yürümesi üzerine polis tekrar saldırdı. İşçiler ve destekçiler ara sokaklara doğru çekildi. Gözaltılardan birinin Fen-İş direnişinden işçi olduğu öğrenildi.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*