Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » Greif’da işçi sağlığı ve iş güvenliği

Greif’da işçi sağlığı ve iş güvenliği

İstanbul’un dışında sayılabilecek bir yerde sanayinin yoğun olduğu ve yoksul gecekonduların bulunduğu Hadımköy’de bulunan Greif Çuval Fabrikası’nda 600 işçi taşerona, ağır çalışma koşullarına, düşük ücrete karşı haklarını savunmak için işgal ettikleri fabrikada yeni bir yaşam örgütlüyorlar…

20 Şubat Perşembe günü işgalin 11. gününde İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi olarak Greif’la dayanışma için fabrikayı ziyaret ettik. Üç hekim ve İSİG Meclisi temsilcisi arkadaşlarımla birlikte -ben kimya mühendisiyim- yaptığımız ziyarette hekim arkadaşlarımız işçilerin sağlık sorunlarına dönük genel bir tarama yaptı. Ben de fabrikayı gezerek iş güvenliği açısından değerlendirmelerde bulundum.

Peki Greif’da iş güvenliği ne durumdaydı?

Greif 1877 yılında kurulmuş yurtdışı sermayeli işletmedir. Avrupa ülkelerinde de fabrikaları olan Greif’ın Türkiye’de Dudullu ve Hadımköy’de olmak üzere iki işletmesi var.

600 işçinin işgal ettiği Hadımköy çuval fabrikasında üretim durmuş halde. Her ne kadar üretim dursa da orada bir yaşam sürdüğü için hiçbir kazanın yaşanmaması için önlem alınmalıydı. Zaten işçiler bu konuda gayet bilinçliler. Görev dağılımları yapılmış her bölüm için. Fabrika sahası içerisinde kesinlikle sigara içilmiyor. İşçiler kendi önlemlerini kendileri almışlar.

Peki ya işveren üretim sürecinde iş güvenliği sağlamış mı? Greif’ı hızlı bir şekilde gezdiğimde ve işçilerle yaptığım sohbet sonucunda iş güvenliği açısında bulduğumuz birçok eksiklik var.

İlk olarak işçilerin birçoğunun şikayetçi olduğu koruyucu gözlükler. İşçiler “biz bu gözlükleri taktığımızdan beri gözlerimiz bozuldu, göz derecemiz arttı” gibi şikayetlerde bulunmuşlar ve gözlükleri takmak istemediklerini bildirmişler.

İkinci olarak çözgü bölümünde yoğun toz çıkmasına rağmen işçilere verilen bez maskeler toza karşı hiçbir koruma sağlamamaktadır. Bu bölümden çıkan tozu işçinin soluması lokal bir havalandırma ile önlenmelidir fakat hiçbir havalandırma mevcut değildir.

Üçüncü olarak iplik dairesi bölümündeki işçiler buraya “parmak kıran” diyorlar. Burada makinanın koruması olmadığından işçiler parmaklarını makina tamburlarına kaptırmakta ve söylediklerine göre bu durum götürüldükleri hastanede iş kazası olarak raporlanmamaktadır.

Dördüncü olarak iş ayakkabıları konusunda da bütün işçiler şikayet bildirmektedir. Birçoğu mantar olduklarını dile getirdiler.

Evet bunlar çok hızlı bir şekilde gezdiğimiz fabrikada gördüğümüz başlıca sıkıntılardı. Greif gibi uluslararası bir firma işçi sağlığı ve iş güvenliği alanında işçilerin sorunlarını çözmemiştir. İş kazalarının en önemli nedenlerinden biri olan taşeron çalışma sistemine Greif’da son verilmelidir. İşçilerin bu haklı talepleri kabul edilmelidir. Fabrikada yürütülen işçi sağlığı ve iş güvenliğine faaliyetlerinde işçiler söz, yetki ve karar sahibi olmalıdır…

Bugün 6 Mart ve Greif işgalinin yirmibeşinci günü… Yazıyı tüm dayanışma duygularımla direnişçi arkadaşların bugününü özetleyerek bitirmek istiyorum…

“İşgalin yirmibeşinci gününde sabah işçiler güne temizlik yaparak başlıyor. ‘Direnişçi Kardeşler Çay Ocağı’nda sabahın erken saatlerinde çay demleniyor ve yemekhane komitesi kahvaltıyı hazırlıyor. Bölümlerinden çıkmaya başlayan işçiler çaylarını yudumluyor ve sabah haberleri izleniyor.

İşçiler daha sonra kahvaltı yapıyorlar. Fabrika önüne gelen bir emekçi erzak getiriyor. Ses sistemi kuruluyor ve müzik yayını eşliğinde halaylar çekiliyor. Bir grup işçi bahçede futbol oynarken fabrika komitesi günlük değerlendirme toplantısı yapıyor. Bir grup işçi ise bölgedeki fabrikalara gidip bildiriler dağıtıyor ve sonrasında öğle yemeği yeniyor.

Öğleden sonra başka bir ekip bölgeye bildiri dağıtımına gidiyor. Bu arada işçiler fabrika bahçesine şarkı söylüyor. Aşık atışmasıyla işçiler hep birlikte eğleniyor. Akşam saatleriyle birlikte beraber yenen yemek sonrasında ise ‘Emek Sineması’nda ‘Amistad’ filmi izleniyor ve işçiler yavaş yavaş bölümlerine gidip dinlenmeye çekiliyorlar. Direniş yeni bir güne evriliyor…

*Kenan Kızılöz- İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi Üyesi

BirGün

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*