Anasayfa » DİRENİŞ ÇADIRI » Greif işgali sürüyor: Zaman dayanışma zamanıdır

Greif işgali sürüyor: Zaman dayanışma zamanıdır

Greif Çuval Fabrikasının DİSK/Tekstil Sendikası üyesi işçiler tarafından işgali 11. gününde kararlılıkla sürüyor.

İşgalci işçiler fabrikada güne artık rutinleşen ve birlikte yapılan spor, temizlik ve kahvaltı ile başlıyorlar. Bu günlerde direnişteki sohbetlerde popüler konu taşeronluk. Taşeron işçilerin Gemi işçisi gibi gösterilmiş olması taşeronluk meselesinin boyutunu ortaya sermiş.

DİSK
‘te nihayet direnişi 10.gününde ziyaret etti. işçiler DİSK’in direnişe sahip çıkmasını beklediklerini belirterek “Sendika sahip çıksa ve diğer fabrikaları da harekete geçirse işimiz çok daha kolay olur. Geldiler konuştular yanınızdayız dediler ama icraat lazım bize bunu görürsek kırılan güvenimiz düzelir ancak.” diyorlar.

Makineleri kırıyorlar araçları yakıyorlar yalanları ile fabrikaya polis yollayan patrona seslenerek “Azdan az çoktan çok gider. Zaten bizim aldığımız ayda 800-900 lira, fabrikanın işgal süresinde yaptığı zarar ise milyonları buldu. Biz sonuna kadar direneceğiz, kaybedeceğimiz bir şey yok. Bu ücrete zaten her yerde iş buluruz. Ama kazanacak bir davamız var artık” diyorlar.

İşçiler “Dudullu Greif ve ÜNSA fabrikalarında üretimin devam ettiğini belirterek. “Ama Hadımköy’de ki fabrikada üretim bu iki fabrikadan daha fazla yapılıyor. Bu iki fabrika birbirine muhtaç. Bizim direnişimizin kazanmasının kolaylaşması için bu iki fabrikadan birinden birinin üretimi durdurması faydalı olur. Bunun için bizler oradaki temsilci arkadaşlarla görüşüyoruz ama işgal sonrası orada sıkı güvenlik alınmış ve işçiler üzerinde baskı artırılmış. Sendika burada devreye girmeli diğer fabrikaları da hareketlendirmeli. Eyleminizin yanındayız derken samimi olduklarını böyle göstermeliler.” diyorlar.

İşgalde 11. güne gelmesi özellikle maddi açıdan işçilerin sıkışmasını da getirmiş doğal olarak. Yemek, çay ve gerekli malzemeler baş gider kalemleri. Greif işgalinin kazanması birazda gelecek destek ve dayanışmaya bağlı olacak. Burada başta sendikalar olmak üzere tüm kurum ve kişilere görev düşüyor. Greif işgalinin zaferi tüm işçi sınıfına yazacak ve yıllarca örnek teşkil edecek. İşçi sınıfı eylemine sahip çıkmalı ve dayanışma için seferber olmalı. Burada şunu belirtmek gerekir; en başta DİSK üyesi olan işçilere sahip çıkmalı. Ama bu sadece DİSK ile ilgili bir şey olarak kalmamalı başta DİSK’e bağlı olan ve kendileri de dayanışmanın önemini sıklıkla deneyimleyen Birleşik Metal, Genel İş, Dev Sağlık İş, Sosyal İş, Enerji Sen ve Türk İş içerisindeki TÜMTİS, Deriteks, Petrol İş ve KESK‘e bağlı sendikalar bu eyleme sahip çıkmalı. Greif kazanırsa tüm sınıf kazanır, bunu bilerek bu sorumlulukla hareket etmeliler. Şunu da biliyoruz ki bu ancak bu sendikalarda örgütlü sınıf bilinçli işçilerin harekete geçmesi örgütlerini zorlaması ile mümkün olacaktır.

İşçiler Greif İşgaline yönelik gelen her haberi özenle takip ediyorlar. Yapılan dayanışma eylemleri, diğer ülkelerden, şehirlerden gelen dayanışma mesajları, eksik olmayan ziyaretler işçilerin moral ve motivasyonunu diri tutarken sınıf dayanışmasının önemini gücünü ortaya koyuyor. Show TV’de haberleri çıkan işçiler bir birleri ile şakalaşıyor ve TV’de çıktıktan sonra dolmuşta bile tanındıklarını, ünlü olduklarını belirtiyorlar.

İşçiler şimdiye dek yaşanan dayanışmadan memnun olduklarını ve kendilerine güç verdiğini belirterek şunları ekliyorlar; “Biz burada elimizden geleni yapıyoruz ama buranın dışında bir şeyler yapılmalı. Direnişimizin sesi mümkün olduğunca fazla yere ulaşmalı ve yapılanlarla bizim taleplerimizin kabul edilmesi için patrona ve onun arkasındakilere baskı oluşturulmalı, gücümüzü göstermeli.” diyorlar.

Greif işçilerinin direnişi tüm kararlılığıyla sürüyor. Direnişin okul olma özelliği Greif’ta net bir pratik sergiliyor. Taşeronluk, sendika, örgütlülük, işçi sınıfı, dayanışma, kendi gücüne inanç bu okuldaki şuan ki dersler.

İşçilerin kazanmaktan başka düşünceleri yok. Greif işgalinin kazanması için dayanışmaya ihtiyacı var. Dayanışma için illa fabrikaya uğramaya gerek yok. En başta iş yerlerimizde, çalıştığımız fabrikalar da atölyeler de, plazalarda, okullarda, Greif direnişinin sesi olmalıyız. Örgütlü olduğumuz kurumları harekete geçmeye zorlamalıyız. Eylemi duyurmak, desteğimizi açıklamak ve işçilerin taleplerine sahip çıktığımızı göstermek için yaratıcılığımızı kullanarak bir çok şey yapabiliriz. Biz bunu Gezide başardık, şimdi Greif için “orantısız” harekete geçmeliyiz.

Yangına su taşıyan karınca misali safımızı belli etmeliyiz en başta ve küçük büyük demeden maddi manevi dayanışmanın örneklerini yaşatmalıyız Greif işçilerine.

Yeri gelmişken bir dayanışma çağrısını da paylaşalım;

“Bizler, Gezi Direnişi sonrasında İstanbul’un pek çok yerinde mücadele eden forumlar olarak, her tür zorluğa karşı günlerdir direnen Greif (Sunjüt) işçilerinin haklı taleplerini ve meşru mücadelelerini destekliyoruz. Mücadelelerimizi bir görüyor ve direnişleri zafere ulaşana kadar yanlarında olacağımızı ilan ediyoruz. Greif (Sunjüt) patronunu, işçilerin haklı taleplerini en kısa sürede kabul etmeye çağırıyoruz.

23 Şubat Pazar günü saat 14.00’de tüm gücümüzle Hadımköy’deki fabrika önüne olacak, Gezi ve Greif (Sunjüt) direnişlerinin ortak sloganını hep beraber haykıracağız…

Bu daha başlangıç mücadeleye devam!”

Direniş için ihtiyaç listesi;

– Temizlik malzemeleri:

Sabun, peçete, tuvalet kağıdı, çamaşır suyu, kağıt havlu, bone, plastik eldiveni, yemek maskesi, kolonya, dezenfektan, kağıt banyo havlusu, şampuan, bulaşık deterjanı

– Mutfak malzemeleri:

Plastik -karton bardak, plastik çay kaşığı,

– Gıda:

Çay, şeker, hazır gıda

– Genel ihtiyaçlar:

Yağmurluk, çorap, iç çamaşırı, havlu

İletişim bilgileri ve ziyaret için adres:

Facebook: Greif İşgal Grev Direniş

Twitter: @DirenGreif

E-posta: greifiscileri@gmail.com

Adres: Yeşilbayır Mahalles, Hadımköy İstanbul Yolu Cad., No: 59 Arnavutköy-İstanbul
(Yenibosna’dan kalkan Hadımköy otobüsleriyle tek araçla, metrobüsle Beylikdüzü’ne kadar herhangi bir duraktan aynı otobüslere binilerek aktarmayla ulaşılabilir)
İşçilere parasal destek için banka hesap numarası ve diğer destekler için iletişim telefonları şöyle:

Garanti Bankası
Hesap No: 4894 5549 7757 8514
Hesap IBAN NO: 00544 – 6683726 TR97 0006 2000 5440 0006 6837 26

İletişim:
Ferhat Alsaç: 0536 977 19 93
Engin Yılgın: 0542 650 65 25

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*