Anasayfa » DİRENİŞ ÇADIRI » Greif İşçileriyle Dayanışma Eylemi Yapıldı

Greif İşçileriyle Dayanışma Eylemi Yapıldı

22 Gündür Fabrika İşgali ve Fiili Grev eylemini sürdüren Greif İşçileri ile dayanışmak için kurulan “Greif İşçileriyle Dayanışma Platformu” ilk eylemini bugün Kadıköy’de gerçekleştirdi.  Saat: 18.30’da Kadıköy boğa heykelinde toplanan Dayanışma Platformu bileşenleri Greif işçilerinin alana gelmesiyle sloganlar eşliğinde  yürüyüş saatini beklemeye başladı. Greif işçileri en önde pankartlarıyla yürürken dayanışma platformu bileşenleri “İşgalci Greif İşçileri Onurumuzdur” pankartıyla yürüyüşteki yerini aldı.

20140303_184516

Saat 19.30 da aralarında dayanışma platformu bileşeni Devrimci Proletarya’nın da bulunduğu yaklaşık 300 kişilik kitle sloganlarla boğadan iskele meydanına doğru yolu trafiğe kapatarak yürüdüler. Yürüyüş esansında “İşgal, Grev, Direniş”, “Kurtuluş Yok Tek Başına, Ya Hep Beraber,Ya Hiç Birimiz”, “Kahrolsun Taşeron Köleliği” ve “Kahrolsun Ücretli Kölelik Düzeni” sloganları atıldı. Dayanışma platformunun yanı sıra Feniş Alüminyum İşçileri’de eyleme pankartlarıyla katıldı.

İskele meydanına gelindiğinde Greif işçileri adına bir basın açıklaması gerçekleştirildi. Greif baş temsilcisi Orhan Purhan konuşmasında yaşadıkları süreci aktardı ve . taşeronluk sisteminin bir kölelik sitemi olduğunu ve Greif direnişinin bu sisteme karşı önemli bir yerde durduğunu söyledi. Purhan sendikaların kendilerini yalnız bıraktığını ve Greif işçileriyle dayanışmanın önemli olduğuna vurgu yaptı. Bu amaçla bir yevmiyeni Greif işçisi ile paylaş kampanyası örmeye çalıştıklarını söyledi. Basın açıklamasının ardından Greif işçileri ve dayanışma platformu bileşenleri marşlar ve halaylarla eylemlerini devam ettirdi.

 

Marş ve halayların ardından Greif işçileri salı gününden itibaren Greifle dayanışma platformunun saat.16.00-20.00 arasında Kadıköy’de dayanışma masası açacağı duyurusunu yaptılar. Eylem “Yaşasın Sınıf Dayanışması” sloganıyla sonlandırıldı.

Dayanışma Platformu olarak Kadıköy’de açılacak stantta işçilerin ihtiyaç listesi karşılamak için tüm işçi ve emekçileri dayanışmaya bekliyoruz.

20140303_184617

 

20140303_192836

 

Adsız

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*