Anasayfa » GÜNDEM » Gösteriş İçin Konuşan Bir Bakan “Nabi Avcı”

Gösteriş İçin Konuşan Bir Bakan “Nabi Avcı”

Sermayenin bakanları birbiri ardına sınıf düşmanlıklarını ve kimin hizmetinde olduklarını gösteren açıklamalara imza atmayı sürdürüyorlar. Millieğitim Bakanı Nabi Avcı bu bakanlar sürüsünün son örneği olarak geleceksizlik ve güvencesizlik sonucunda intihar eden onlarca öğretmen ve öğrenciyi “gösteriş” yüzünden ölmekle suçladı.

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda milletvekillerinin eleştirilerini yanıtlayan Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, atanamayan öğretmen intiharları için, “Gösterişçi intihar eylemi diye bir sendromdan bahsediliyor” dedi.

Geleceksizlik ve güvencesziliğin tüm sınıf içerisinde yayıldığı. Sermayenin çıkarları doğrultusunda esnek ve güvencesiz çalışmanın önünün açıldığı ve giderek bir çok sektörde uygulanmaya konduğu gerçeğinin üzerinden atlayan Avcı’ya göre bu intihalar gösteriş için yapılmış. “Teknik tabiri nedir bilmiyorum ama bunu bile söyleyip söylememekte tereddüt ediyorum, ‘gösterişçi intihar eylemi’ diye bir sendromdan bahsediliyor. Aslında niyeti olmadığı halde etrafında ilgi uyandırmak veya ilgi çekmek veya isteklerinin yerine gelmesini sağlamak amaçlı.”

Sınıfın yaşamını çalanlar hesap vermek yerine sınıfın bu sıkışmışlığını “ilgi uyandırmak için” yapılan bir eylem diye nitelemeye utanmıyorlar. Avcı ayrıca bu tarz haberlerin yayınlanmasından duyduğu rahatsızlığıda dile getiriyor. Bugüne kadar 50’ye yakın atanamayan öğretmen intiharını görmezden gelen. Eğitim alanında ki sorunları sermayenin çıkarlarına göre çözmeye çalışan bakanımız şimdide ölümlerimizin yaratacağı isyan ve direnişten korkuyor olmalıki bu tarz haberler özendirici diye biliyor.

Antalya’da kendini yakan işçi, atanamadığı için yaşamına son veren öğretmen, sınavlarda yeterli puan alamadığı için intihar eden gencecik bedenler. Fabrika’da, Plaza’da, Madende,İnşaatta ve bir çok sektörde patronların kar hırsı ve sömürü düzeni yüzünden iş cinayetine kurban gidenler. Kürdistan’da sermayenin egemenliği için süren savaşta yakılan, vurulan ve işkence edilerek öldürülenler hepsinin sorumlusu kapitalist barbarlık sistemidir. Yaşanan bu ölümlerin tek sorumlusu burjuvazidir.

Bu ölümlerle alay edenler er yada geç hesap vereceklerdir. Avcı’da gösteriş için daha da önemllisi kendi sınıfının geleceği için işçi sınıfının yaşadığı bu sıkışma ve tranvalar ile alay etmektedir. Kokuşmuş kapitalist düzenin insana verdiği değeri dile getirmektedir. Bu açıklamalar ne ilk nede son olacaktır. Kapitalizme karşı sosyalizm mücadelesini yükseltmek kapitalist düzenin bekçilerini sınıf öfkemizin korkusu ile intihar etmeye sürüklemek bizim asıl görevimizdir.

 

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*