Anasayfa » DÜNYA » Google işçilerinden cinsel taciz, ırkçılık ve yönetici despotizmine karşı küresel grev!

Google işçilerinden cinsel taciz, ırkçılık ve yönetici despotizmine karşı küresel grev!

Dünyanın en büyük teknoloji tekellerinden Google’ın dünya çapındaki ofislerinde çalışan binlerce işçi, bir günlük fiili grev yaptılar.

Grev, Google’ın işyerlerinde yaşanan cinsel taciz, cinsiyet ayrımcılığı, ırkçılık ve şirket yöneticilerinin despotizmine karşı yapıldı.

Grev, kadın işçilere cinsel tacizde bulunan şirket başkan yardımcı Andy Rubin’e işten ayrılırken 90 milyon dolarlık tazminat verilmiş olmasının basına yansımasıyla tetiklendi. Bu haber Google işçileri arasında varolan hoşnutsuzluğu, şirketin kadınlara, ezilen ırklara karşı politikasına, yöneticilerin despotizm ve dokunulmazlığına karşı tepkileri alevlendirdi.

Google’ın ABD’deki merkezinde çalışan işçilerin başlattığı hareket, yönetime verilen toplu dilekçilerle başladı. İnternet üzerinden iletişime geçen Google işçileri toplantılar yaptılar, yönetimi de tepki ve istemlerini dinlemek için, işçilerin fikilerini almak için düzenli oturumlar yapmaya zorladılar. İşçi hakları platformu Coworker.org’la bağlantıya geçip örgütlenme ve eylem biçimleri konusunda eğitim aldılar.

Google ve iştiraklarının çoğunluk hissesini elinde tutan Alphabet Inc’e tepki ve istemlerini ilettiler. Yönetim kurulunda çalışanları temsil eden bir kişinin yer alması, kadınlara ve ezilen ırktan çalışanlara eşit ücret, taciz iddialarının şeffaf soruşturulması, keyfi yönetim uygulamalarına son verilmesi, grev istemleri arasında yer aldı.

Google ABD işçilerinin Google’ın aynı hoşnutsuzluğa sahip diğer bölge merkezlerinde çalışan işçilerle iletişime geçmesiyle, eylem küresel bir Google grevine dönüştü. Google’ın Londra, Zürih, Berlin, Tokyo, Singapur gibi merkezlerindeki binlerce işçi de aynı gün ortak grevde yer aldı.

Google patronları, eylemin yarattığı yankı ve şirkette yaşanan taciz, cinsiyetçilik ve ırkçılık skandallarının yarattığı tepki üzerine, çalışanların istemlerinin dikkate alınacağını açıklamak zorunda kaldı.

Bu açıklamayı yetersiz bulan grevci Google işçileri, şirketin cinsel taciz istatistiklerini kamuoyuna açmasını ve tacizlerin zorla hakemlik uygulamasıyla örtbas edilmesine son verilmesini istiyor.

Google işçileri, “bundan sonra susmayacağız” diyor ve dünya çapındaki teknoloji ve bilişim işçilerini de ortak mücadeleye çağıyor.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*