Anasayfa » DÜNYA » Göçmen işçiye kontenjan

Göçmen işçiye kontenjan

Avrupa ülkelerinin devletlerinden göçmen işçilere karşı saldırgan tutum devam ediyor. Yıllarca göçmen işçilerin sömürüsüyle palazlanan Avrupa burjuvazisi ülkelerinde ortaya çıkan işsizliği göçmenlere bağlayarak, hedef saptırıyor.

Son gelişmelerden bir tanesi de İsviçre’de yaşanıyor. İsviçre Halk Partisi 9 Şubat’ta İsviçre’ye göçmen işçi gelişini federal anayasayla kontenjana bağlanmasını yasallaştırmak istiyor. Irkçı parti Avrupa Birliği ülkelerinden gelen göçmen işçilerin her geçen gün artığını önlem alınmazsa işsizliğin ve nüfusun artacağını bunun da İsviçre ekonomisini olumsuz etkileyeceğini belirtiyor. Yeni yasayla göçmen işçilerin İsviçre ekonomisinin ihtiyacına göre belirlenmesini talep ediyor. İşçi alımında önceliği İsviçrelilere verilmesini istiyor.

Unia Sendikası “Yasanın geçmesiyle su an yürürlükte olan iş yerlerini ve aylıkları denetleme yasasıda ortadan kalkacaktır. Bu durum patronların daha ucuza işçi çalıştırmasının önünü açacaktır” diyerek yasaya karşı çıkıyor.

Sol Partiler İsviçre işçi sınıfının AB ülkeleri işçi sınıfından koparak yalnızlaşacağını serbest dolaşımın ortadan kalkacağından, milliyetçi yasa olmasından dolayı karşı çıkıyor.

Sağ partilerin bazılarıysa Avrupa Birliğinin tüm yasaları iptal edebileceğinden kaygılanıyor.

Parlamento ise oylamayı 128’e 49 oy senato ise 34’e 6 oyla yasa teklifini reddetti.

Bu durum İsviçre hükümetinin AB ülkelerine ihtiyacı olduğunu gösteriyor.

İsviçre’den Devrimci Proletarya okuru

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*