Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » Gençlik emperyalist kapitalist savaşta asker olmayacak….

Gençlik emperyalist kapitalist savaşta asker olmayacak….

Reyhanlı‘da yaşanan katliamın ardından Suriye’ye karşı savaş tamtamları daha güçlü çalmaya başladı.

Esad rejiminin içeriden emperyalist kapitalizmin işbirlikçileri tarafından devrilemsinin güç olduğunu gören emperyalist kapitalist güçler Türkiye’yi savaşın daha fazla içine girmesini meşrulaştırma adına Reyhanlı saldırısını gerçekleştirdiler. Ayrıca göstergeler burjuva iktidarında bu saldırıda ortak olmasa bile bilincinde olduğu ve bilerek bu saldırıya onay verdiğini göstermektedir.

ABD ve Rusya arasında Suriye konusunda devam eden görüşmeler ve “anlaştılar” haberleri medyada dolanırken, başbakanın “bu saldırı açılım sürecine karşı yapıldı” yalanını ardında aslında Kürt kartını Suriye’de kullanmanın planları yatmaktadır. Türkiye’de devam eden çözüm süreci diye biz genç işçilere ve işçi-öğrencilere yutturulmaya çalışılan burjuva çözümünün ardında aslında bölgede bir Türk-Kürt burjuva alanı yaratma ve bölge üzerinde daha fazla söz sahibi olma planlarıda yatmaktadır. Bu nedenle Suriye’de bulunan Kürt güçlerininde Esad rejimine karşı savaşa sokulması burjuva ikditadırı açısından önemlidir.

Suriye savaşının daha en başından dile getirdiğimiz gibi bu emperyalist kapitalist savaşta biz genç işçiler ve işçi-öğrenciler asker olmayacağız. Reyahanlı saldırısının ardından özellikle işçi-öğrenciler içerisinde öncelikle metropol üniversiteleri başta olmak üzere bir çok üniversitede bu saldırıya tepki gösterildi ve gösterilmeye devam edecektirde. Ancak bu tepkiler içerik olarak ne yazık ki AKP karşıtlığı ve dar bir emperyalizm karşıtlığı üzerinden yürümekte. Eylemlerde taşınan genel pankartlardan atılan sloganlara kadar bu böyle görünmekte. Sınıfısız olarak bu eylemlerde yerimizi aldık ve alacağızda ancak bu dar AKP karşıtlığı ve emperyalizm karşıtlığın ötesinde daha geniş bir ufukla alanda sloganlarımızdan, pankartımıza ve dövizimize kadar yer almak zorundayız.

Sınıfsız
olarak Türkiye burjuvazisinin bölge gücü olmak adına attığı bu adımların bizim çıkarımıza olmadığını biliyoruz. Nerede burjuvazinin çıkarı varsa biz gençlere orada ölüm, yıkım ve göz yaşından başka bir şey yoktur. Bu nedenle bu emperyalist kapitalist savaşta asker olmayacağız sloganını daha gür bir şekilde haykırmalı ve dile getirmeliyiz. Bulunduğumuz alanlarda bu tarzdan bir karşı duruşla sadece dar bir muhalefete sıkışan bu tepkileride daha ileri bir boyuta çekeceğimiz bir gerçektir.

Sadece AKP’nin değil aslında burjuva düzeninin bir savaş politikası olduğu gerçeğini her alanda teşhir etmeliyiz. Antikapitalist içerikten yoksun ve komünizm ufkundan bakılmayan bir savaş karşıtlığı yerine tamda bu içerikle Reyhanlı saldırısına ve bu emperyalist kaptalist savaşa dur diye biliriz…

Kahrolsun emperyalist kapitalist savaş…
Burjuva diktaörlüğünün askeri olmayacağız…

Sınıfsız

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*