Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » Gemide iş cinayetinde ölen stajyer mühendisin cesedi paketlenip et yığını halinde Sri Lanka’ya bırakıldı

Gemide iş cinayetinde ölen stajyer mühendisin cesedi paketlenip et yığını halinde Sri Lanka’ya bırakıldı

TGM Denizcilik firmasının Panama-Hindistan arasında amonyak gazı taşıma seferi yapan gemisinde 3 gündür staj yapan elektrik-elektronik mühendisi Delil Arslan, gemi Sri Lanka açıklarından geçerken bir iş cinayetinde yaşamını yitirdi.

Stajyer mühendisin cesedi Gemi idaresi tarafından uygunsuz biçimde paketlenerek Sri Lanka’ya bırakıldı. Arslan’ın ailesine düşük voltaja çarpılarak kalp krizinden öldü diye haber verildi. Olay Sri Lanka medyasında yer alırken, Sri Lanka Türkiye konsolosluğuna bile haber verilmedi. Aile cesedi almak için Sri Lanka’ya gittiğinde, cesetin bir parmağının kopmuş ve bedeninde parçalanmalar olduğunu gördü.

Baba Cemal Arslan şunları söylüyor:

“Delil, 24 yaşında, okulunu henüz bitirmiş ve TGM Deniz İşletmeciliği ve Acenteliği Ltd. Şti.’de üç gündür stajyer olarak işe başlamış elektrik-elektronik mühendisiydi. Oğlumuz üçüncü gün sonunda şüpheli bir şekilde hayatını kaybetti. TGM şirketi konuyla ilgili bizi detaylı bir şekilde bilgilendirmediği gibi, oğlumuzun cenazesi poşete sarılarak adeta bir ‘et yığını’ şeklinde hiç bilmediğimiz bir yere bırakılmıştır. TGM şirketinin oğlumuzun ölümünde uyguladıkları ihmalkarlığı, ölümünün ardından da uyguladığını belirtmek isteriz. Aktarılması gereken çok fazla ihmal ve detay bulunduğu gibi, Sri Lanka gazetelerinde yer alan haberler dahil olmak üzere, birçok fotoğraf da elimizde bulunmaktadır. Bir yandan oğlumuzu kaybetmenin acısını yaşarken, diğer yandan cenazemizi hala Türkiye’ye getirememiş olmanın perişanlığını yaşıyoruz. Bu konunun muhatapları tarafından bir an önce aydınlatılmasını ve bize oğlumuzun neden ve nasıl hayatını kaybettiğinin açıklanmasını istiyoruz. Çelişkili söylemleri sonucunda, ben ve yeğenlerim buraya kadar gelerek olayı araştırmasaydık, şirket olayın üstünü örterek kendini kurtaracak ve işine devam edecekti. Katil gemi, olayın görgü tanığını da gizleyerek yoluna devam ediyor.”

Kaynak: sol.org.tr

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*