Anasayfa » BASINDAN » Gelir vergisi kesintisinin yüzde 66’sını ücretliler ödedi

Gelir vergisi kesintisinin yüzde 66’sını ücretliler ödedi

2010 yılında yapılan gelir vergisi kesintilerinin dağılımı belli oldu. Toplam gelir vergisi kesintisinin, yüzde 66.1’ini yani üçte ikisini ödeyen ücretliler bu yıl da lider.

Kesintilerin dağılımı

Ücretlerden kesilen vergiler, 2009 yılında yüzde 622.7 iken, 2010 yılında yüzde 66. 1’e yükselmiş. Başka bir anlatımla, 2010 yılındaki her 100 liralık gelir vergisi kesintisinin, 66. lirası ücretlilerden kesilmiş. Bunun da 12.03’ü asgari ücretliden, 54.1’i de diğer ücretlilerden kesilen vergiler.

Banka mevduat faizlerinden kesilen vergiler, yüzde 8.7 ile ikinci sırada yer alıyor.

İşyeri kiralarından kesilen vergiler (%7,4) üçüncü sırada. Ardından kar dağıtımı nedeniyle kesilen vergiler (%4.2) ve serbest meslek erbabından (avukat, mali müşavir, doktor, v.s.) yapılan (%2.6) vergi kesintisi geliyor.

İşçi daha fazla ödüyor

Ücretlilerden toplanan vergilere baktığımızda, işçilerin memurlardan daha fazla vergi ödediğini fark ediyoruz. Örneğin, 2 bin lira brüt ücreti olan işçi ve memur farklı vergi ödüyor. Daha açık bir anlatımla, 2 bin lira ücreti olan bir işçi, aynı ücreti alan dört memurun ödediği kadar gelir vergisi ödüyor!

Nedenine gelince;

Devlet memurlarına yapılan ödemeler; makam tazminatı, özel hizmet tazminatı, mali sorumluluk tazminatı, yıpranma tazminatı, asayiş tazminatı, askeri tazminat, yargı tazminatı, dil tazminatı, üniversite ödeneği, eğitim-öğretim ödeneği, gelir idaresini geliştirme fonu, temsil ve görev tazminatı, yargı ödeneği ve daha birçok adlar altında ödeniyor. Bu adlar altında yapılan ödemeler de vergi dışı bırakılıyor. Böyle olunca, devlet memurlarının toplam ücretinin yüzde 70-80’i gelir vergisine tabi tutulmuyor.

Özel sektörde çalışan işçilerin vergiye tabi olmayan ödemeleri, neredeyse hiç yok. Özel sektörde, 100 işletmeden 95’inde belki daha fazlasında işçi ile “net ücret” üzerinden anlaşmaya varıldığı için işçinin gelir vergisi ve SSK /4/a) primini işverenin üstlendiği de ayrı bir gerçek.

Anayasaya aykırı

Anayasamızın 73. maddesine göre, verginin “mali güce göre” alınması gerekiyor.

Bu yönüyle derlendirdiğimizde, aynı ücreti alan işçiden, memura kıyasla daha fazla hatta 3-4 kat fazla gelir vergisi kesilmesi Anayasa’ya aykırı!…

Kaynak: Hürriyet Gazetesi – Şükrü KIZILOT

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*