Anasayfa » DÜNYA » Gece ayakta olanlarla ses vermek için 15 Mayıs’ta Kadıköy’e

Gece ayakta olanlarla ses vermek için 15 Mayıs’ta Kadıköy’e

Fransa’da işçi sınıfı aylardır gece gündüz ayakta. Fransız burjuvazisinin çıkartmaya çalıştığı yeni iş yasasına karşı grevlerle işgallerle sokak eylemleri ile direnen Fransiz işçi sınıfı için 15 Mayıs’ta tüm dünya tek yürek tek ses olacak.

 

15mayis

El Khomri saldırı programına göre günlük çalışma süresi 12 saate çıkarılacak, iş sözleşmesinde değişiklik yapmak isteyen işçiler işten atılabilecek, yarı zamanlı çalışanların haftalık 24 saat olan asgari çalışma limiti düşürülecek, fazla mesailerde beş kata kadar daha az ödeme yapılacak. Paket, şirket ve işverenlere işçilerin mesai süresini artırma ve maaşlarını düşürme yetkisi verirken 18 yaşından küçük, çıraklık eğitimi alanların günlük 10 saate kadar çalışabilmesini öngörüyor. 31 Mart’tan beri işsizler, öğrenciler, emekliler, işçiler, güvencesiz çalışanlar, beyaz yakalar, evsizler ve daha birçok başka gruptan insan her gece Paris’in en büyük meydanlarından olan Cumhuriyet Meydanı’nda toplanıp eylem yapıyor. “Nuit Debout” (Gece Ayakta) adı verilen eylemler Fransa ve başka pek çok Ülke´ye yayılıyor.

Direnen Fransa işçi sınıfına, öğrencilerine, işsizlerine destek ve dayanışma içinde olduğumuzu, mücadelelerinin etki ve gücünü hissettiğimizi selamlayarak 15 Mayıs´ta hep bir ağızdan Enternasyonal Marşını söyleyeceğiz.

“Bütün ülkelerin işçileri birleşin, zincirlerimizden başka kaybedeceğimiz bir şey yok, ama kazanacağımız koca bir dünya var!”

Fransa – 15 Mayıs – Saat 15 – Rrépublique Meydanında

Almanya- 15 Mayıs – Saat 15 – Mariannenplatz Berlin-Kreuzberg

Türkiye’den katılacak olanlar: 15 Mayıs Saat 17:00’da Kadıköy’de Beşiktaş İskelesi Atatürk Heykeli önünde buluşuyoruz.
dunyanintumiscileribirleselim fransizca calismakistiyoruzamakolecedegil #dunyadaorgutlen

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*