Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » Gebze IFF fabrikasında işten atmaya karşı fiili grev

Gebze IFF fabrikasında işten atmaya karşı fiili grev

Gebze Sanayi Bölgesi’nde yer alan IFF aroma fabrikasında işçiler, yeni işten atılmalara karşı fiilen üretimi durdurarak direnişe geçti.

İşçilerin Tek Gıda-İş Sendikasında örgütlenmesi üzerine 1 ay önce bir işçi işten çıkartılmıştı. Fabrikanın önünde Gebze’den işçilerin ve TÜM-TİS, BMİS gibi sendikaların katılımıyla dayanışma ziyaretleri ve eylemler yapılmıştı. Fabrikada gerginlik giderek büyürken, patronun sendikalaşan işçiler üzerinde baskılarını artırması ve en sonu iki işçiyi daha işten atması üzerine, tüm işçiler taban inisiyatifiyle üretimi durdurdu.

Patron işbırakma üzerine diğer vardiyanın servislerini iptal ederek direnişin büyümesini engellemeye çalıştı. Ancak diğer vardiyalardan da işçiler fabrikaya gelerek, üretimi durduran arkadaşlarının direnişine katıldı.

İşten atılan işçiler, fabrika önündeki açıklamalarında, patronun sendikal başvuruyu bakanlıktan öğrenir öğrenmez baskı ve tehditlere başladığını, kendilerini de düzmece “yüz kızartıcı suç” tezgahıyla kıdemsiz, ihbarsız, işsizlik maaşını bile alamayacakları yöntemlerle işten çıkarmak istediğini anlattılar. Fabrikanın tam kapasite çalıştığını, patronun işçilere bilgi verme gereği bile duymadan vardiya sayısını 2’den 3’e çıkardığını, işçi sağlığı konusunda hiçbir önlem alınmadığını, bütün işçilerin asit ve zehir solumaya mahkum edildiğini söylediler.

İşçiler fabrikaya sendikalı olarak ve çalışma koşullarını iyileştirerek dönmekteki kararlılıklarını vurguladılar.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*