Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » Gebze Armetal’de işgal

Gebze Armetal’de işgal

Birleşik Metal-İş Sendikası’nın örgütlenmeye çalıştığı Armetal fabrikasında, patronun işçileri sendikasızlaştırma çabalarına işten çıkarma da eklendi.

DİSK’e bağlı Birleşik Metal-İş Sendikası, Gebze’de kurulu bulunan fabrikada Şubat ayında örgütlenme çalışmalarına başladı. Çoğunluğu sağlamasının ardından da Çalışma Bakanlığı’na başvuru yaptı. Bakanlığı, yetki tespitine rağmen toplu iş sözleşmesi masasına oturmayan Armetal patronu, yetki tespitine mahkemede itiraz etti.

Dava henüz sonuçlanmadan bu kez bir sendika üyesini işten çıkardı. Armetal patronu, sendikal faaliyetlerin başından bu yana yer alan bir işçi dün “patrona ve amire hakaret ettiği” iddiasıyla iş sözleşmesini feshetti.

İşten çıkarmaya tepki gösteren Birleşik Metal-İş üyeleri, bugün 16.00 vardiyasına alkışlı protesto ile girdi. İçerideki işçiler de fabrikadan çıkmadı. 220 civarında işçinin çalıştığı fabrikada şu anda 140 işçi eylemi sürdürüyor.

Birleşik Metal-İş Sendikası yöneticileri ise fabrika kapısında bekliyor. Gebze Şube yöneticisi Necmettin Aydın, işten çıkarma gerekçesinin geçerli bir neden olmadığını belirterek, patronun sendikanın yetki kazanmasını engellemek için süreci uzatmaya çalıştığını söyledi.

ETHA’ya konuşan Aydın, “Davaların sonuçlanmasına yakın adım adım arkadaşlarımızı sindirmeye çalışıyorlar” dedi. Aydın, patronun taleplerini kabul etmesi durumunda eylemi sonlandıracaklarını, ancak herhangi bir görüşme olmazsa işçilerin fabrikada sabahlayacağını söyledi.

ETHA

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*