Anasayfa » GÜNDEM » Gazi Direnişinin Yıl Dönümünde Gazi’de Eylemler Yapıldı.

Gazi Direnişinin Yıl Dönümünde Gazi’de Eylemler Yapıldı.

12 Mart 1995 yılında Gazi Direnişinin yaşandığı yerde direniş sırasında yaşamını yitirenler anıldı. Gazi Direnişinin 21 yılında Gazi Mahhalesin’de eylemler yapıldı. Bu sene Gazi Mahallesinde üç ayrı eylem yapıldı. Sabah saatlerinden itibaren eski karakol önünde toplanan ilk kitle Halk Cephesi oldu. Mezarlığa kadar yürüyüş yapan Halk Cepheliler Sloganlarla mezarlığa giden Halk Cephesi burada yaptığı anmanın ardından yürüyüşle geri döndü.  Ümraniye Şehit Aileleri yürüyüşle toplanma alanına geldikten sonra Halk Cephesi ile birlikte eyleme katıldı.

Hemen arkasından diğer kortejler de yürüyüşe geçti. Cemevleri ve Gazi Şehit Aileleri ise Gazi Cemevi önünde buluşarak diğer kortejlerin gelmesiyle birlikte en önde yürüyüşe katıldı. Diğer platformunda gelmesi ile kitle sloganlar ile mezarlığa doğru yürüdü. Devrimci ve ilerici kurumlar kendi pankart ve flamaları ile eylemde yerlerini aldılar.

eylem boyunca Gazi şehitleri ölümsüzdür!”, “Katil devlet hesap verecek!”, “Anaların öfkesi katilleri boğacak!”, “Bedel ödedik bedel ödeteceğiz!” sloganları atıld. Yürüyüşün ardından mezarlıkta yapılan saygı duruşu ile anma programı başladı. Saygı duruşunun ardından Gazi Şehitlerinden Zeynep Poyrazın ablası

Kibar Poyraz, Gazi Şehit Aileleri adına basın açıklamasını okudu. Poyraz açıklamasında gazi direnişinde yaşanan katliamların direk devlet tarafından yapıldığını belirtti. Gazi’de yaşanan katlimaların üstünün devlet tarafından örtüldüğünü, Ankara ve Suruç’ta da bu geleneğin sürdüğünü söyledi. Gazi davasının Trabzona kaçırıldığını katil polislerin isimlerinin açık olmasına rağmen birşey yapılmadığını belirtti. Poyraz katil devlete karşı birlik çağrısı yaparak konuşmasını sonlandırdı.

Poyrazın ardından HDP Milletvekili bir konuşma yaptı. Bu konuşmanın ardından eylem sloganlar ile sonlandırıldı.

 

 

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*