Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » Gazi direnişi 16. yılında

Gazi direnişi 16. yılında

Gazi katliamı 16. yılında eylemlerle anıldı. İstanbul da Gazi Mahallesi’nde sabah saatlerinde Eski Karakol Durağı önünde biraraya gelen eylemciler buradan kortejler halinde Gazi Mezarlığına yürüdüler.

Binlerce kişinin katıldığı eylemde ilk olarak Gazi ve Ümraniye Şehit Aileleri yürüdü. Ailelerin ardından Halk Cephesi yer aldı. Bu kortejin ardından ise içerisinde BDP, ESP, EMEP’in de bulunduğu 12 Mart Emek Barış Özgürlük Platformu yürüdü. Bu iki kortej Gazi Mezarlığında Gazi şehitlerinin mezarları başında birlikte anma töreni yaptılar. Anmada Gazi Şehit Aileleri adına Zeynep Poyraz‘ın babası Cemal Poyraz konuştu, 16 yıl önce yaşananları anlatan Poyraz, Türk devletini, Koçgiri, Dersim, Maraş, Çorum, Sivas ve cezaevleri katliamlarından tanıdıklarını söyledi ve “Canlarımız sizler ölmediniz tarih yazdınız. Halkımız tarafından asla unutulmayacaksınız” dedi..

Bu bileşenlerden sonrada Gazi 12 Mart Platformunun (BDSP, DHF, Devrimci Hareket, Proleterce Devrimci Duruş, Mücadele Birliği, Partizan, Kaldıraç) yürüyüşü başladı. Devrimci Proletarya‘da “Asla unutmayacağız asla bağışlamayacağız” pankartı ile bu yürüyüşte yerini aldı. Yürüyüş boyunca “Kahrolsun burjuva diktatörlük”, “Katil devlet hesap verecek”, “Yaşasın proletarya sosyalizm,” “Gazi şehitleri ölümsüzdür!”, “Devrim şehitleri ölümsüzdür!” sloganları atıldı.

Gazi mezarlığında şehitlerin mezarları başında yapılan anma programında platform adına okunan basın açıklamasının ardından Grup Emeğe Ezgi ile birlikte söylenen Enternasyonal marşının ardından eylem sonlandırıldı.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*