Anasayfa » DİRENİŞ ÇADIRI » Galvaniz İşçileri; Direneceğiz

Galvaniz İşçileri; Direneceğiz

Direnişçi Taşgök Galvaniz İşçileri işyeri önünde basın açıklaması yaptı. Açıklama öncesi toplanan işçi grupları kendi aralarında direnişin seyri ve çalışma koşulları üzerine sohbet ettiler. Basın açıklaması öncesi kitle toplanmışken direnişçi işçi Şaban Çetin’e gelen telefon direnişin haklılığını ortaya koyuyordu.Telefon konuşmalarına basın emekçileri dahil direniş yerine gelen herkes tanık oldu. Şaban Çetin telefonda konuştuğu kişiye işten çıkarıldım. Patron maaşımı bile vermedi. İşyeri önünde direniş yapıyorum. İnanmıyorsan internete Şaban Çetin Taşgök yaz görürsün orda diye cevap verdi. Basın emekçilerine dönerek konuşmaya başlayan Çetin “Alacaklılar arıyor. Askerdeki oğluma para göderemedim. Oğlum en son aradığında baba 20 lira gönderecek kadar paranda mı yok dedi. Boynum bükük kaldı.” Çetin elindeki elektrik faturasını göstererek “Elektiriğimi kestiler. Üç gün karanlıkta kaldım. Borç harç bulup ödedim. Yazın bunları. Duysun herkes. Ostimde bütün işçilerin yaşadığı sorun aynı. İşçinin sağlığına önem verilmiyor.” diye konuştu. Daha sonra basın açıklamasına geçildi. Çok gergin olduklarını söyleyen işçiler basın açıklamasını okuyamayacaklarını söylediler. Basın açıklamasını daha önce aynı işyerinde çalışan İşçi Sağlığı Meclisi üyesi galvaniz işçisi okudu. Basın açıklamasında şu ifadelere yer veridi.

Taşgök Galvanizde işten atıldık. Neden mi? Yıllarca asitin,dumanın ve kimyasalların zehirini soluduk. Havalandırmanın olmadığı atölyede günde 12 saat soluksuz çalıştık.
En basit işçi sağlığı güvenliği önlemleri dahi alınmıyordu. astin ve dumanın zehirinden dişlerimiz çürüdü. asitin ve 450 derecede erimiş çinkonun yaktığı yanık izleri dolu vücudumuz.
Sağlığımızı tehdit eden yıkıcı çalışma koşullarına itiraz ettik. Artık yeter dedik.Günde 12 saat çalışamak değil, 8 saatlik iş günü istedik.
Bu yüzden kapının önüne konulduk. Emeğimizin karşılığı olan kıdem ve ihbar tazminatlarımızı vermeyeceğini söyledi patron.Arkamızı dönüp gitmeyi değil direnmeyi seçtik.
Nereye şikayet edeseniz edin dedi. Üç beş çapucuya papuç bırakmayacakmış.
Ekim ayı maaşını daha dün yatırdı bankaya. Biz emeğimizin karşılığı olan haklarımızı istiyoruz.

Ostimde çalışmak ve işsiz kalmak patronların iki dudağı arasındadır. Bu böylemi gidecek ostim cehenneminde.

Sadece tazminatlarımız için direnmiyoruz. Biz işçilere dayatılan ağır çalışma koşullarına, ölüme, yıkıma, çürümeye karşı direniyoruz.

Ostim-İvedik’te işçi katliamında 20 işçi arkadışımızı kaybettik. Sermaye sözcüleri acıklı nutuklar attılar.
Ne değişti? Katliamın bilirkişi raporu bile yok ortada. göstermelik denetimler yapıyorlar.
Biz Ostim’de çalışan 50 bin işçi her gün kanamaya, her gün ölmeye devam ediyoruz. Bu düzen, ücretli kölelik düzeni.
Bir şey değişmez, biz işçiler ölüm uykularından uyanmadıkça!
Bu mücadele sadece kendimiz için değil. Hepimiz için.
Ve bugün bir nebze olsun sağlıklı ve güvenli çalışabilmek için bile, birlikte örgütlenmek, birlikte mücadele etmek zorundayız

Başlatmış olduğumuz mücadelemizi emeğimizin karşılı olan haklarımızı alana kadar sürdüreceğiz.

Kıdem ve ihbar tazminatlarımız ödensin!
İşten atmalar yasaklansın!
8 saatlik iş günü, insanca yaşanacak ücret!
İşçi sağlığı denetimleri, içinde Ostim işçilerinin de olduğu sendikalar ve meslek odaları tarafından oluşturulan İşçi Sağlığı Meclisleri tarafından yapılsın!

Ostim İş Ostim İşçi Sağlığı Meclisi adına bir galvaniz işçisi de galvanizde ve Ostim’de işçi sağlığı ve güvenliği örgütlenmesi ve mücadelesi üzerine bir konuşma yaptı. basın açıklamasına
İşçi Meclisi okurları ve UİD-DER’ de katılarak destek verdi. Direnişçi işçiler haklarını alana kadar mücadeleye devam edeceklerini söyleyerek, oturma eylemlerine geçtiler.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*