Anasayfa » İŞÇİ SINIFI » Galvaniz Direnişi ; Biz İşçiler Örgütlendiğimizde…

Galvaniz Direnişi ; Biz İşçiler Örgütlendiğimizde…

Sağlıklı çalışma koşulları ve sekiz saatlik iş günü talep ettikleri için işten atılan ve direnişe geçen galvaniz işçileri, yaptıkları basın açıklamasıyla direnişlerini sonlandırdıklarını açıkladılar. Basın açıklamasını direnişçi işçilerden Şaban Çetin okudu. Şaban Çetin yapmış olduğu basın açıklamasında kısaca şunlara değindi:
31 Ekim’de işten atıldık. Sağlıksız koşullarda günde 12 saat asit ve kimyasalların zehrini soluyarak, nefes almadan çalışıyorduk. Hiçbir güvenlik önlemi olmayan galvaniz ocağının içine düşüp yanarak ölme pahasına… Metalin ömrünü uzatan galvaniz bizim ömrümüzü çürüttü.
Bütün bunlara karşı çıktık. Günde 8 saatlik işgünü ve sağlıklı çalışma koşulları istedik. Patron bizi işten atmakla kalmadı, emeğimizin karşılığı olan kıdem ve ihbar tazminatlarımız başta olmak üzere kazanılmış haklarımızı gasp etmek için bizim istifa etmemizi söyledi. Kabul etmedik. Arkamızı dönüp gitmeyi değil mücadele etmeyi seçtik.
On gün işyeri önünde oturma eylemi yaparak direndik. Bu süre içinde çok şey öğrendik. Sadece kendimiz için mücadele etmedik. Başta işten atıldığımız Taşgök Galvaniz olmak üzere Ostim’de faaliyet gösteren galvaniz atölyelerindeki sağlıksız çalışma koşullarını teşhir ettik. Direnişimizin basıncı ile işten atıldığımız Taşgök Galvanizde denetim yapıldı. Yapılan denetim sonrası atölyeye bir günde havalandırma takıldı.
Bir nebze olsun sağlıklı ve güvenli koşullarda çalışabilmenin ancak mücadele ederek kazanılacağını öğrendik ve gösterdik. Biz işçiler birleşip örgütlendiğimizde ve mücadele ettiğimizde kazanırız ancak.
Bugün direnişimizi sonlandırıyoruz. Ama Ostim’de işçi sağlığı ve güvenliği başta olmak üzere işten atmalara ve patronların keyfi dayatmalarına karşı örgütlenerek mücadelemize devam edeceğiz.
Kölece Çalışmaya Kölece Yaşamaya Hayır!
İnsanca Yaşanacak Ücret İnsanca Yaşanacak Zaman!
İşçi Sağlığı ve Güvenliği için İşçi Sağlığı Meclislerinde Örgütlenelim!

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*