Anasayfa » DÜNYA » Fransa’da sınıflar arasında yeni raund başlıyor!

Fransa’da sınıflar arasında yeni raund başlıyor!

Fransa’da Macron’un neoliberal kapitalist saldırganlıkta vites büyüten yeni iş yasası tasarısına karşı işçi sınıfı “ısınma” eylemlerine başladı.

Dün (12 Eylül 2017) Fransa’da işçiler 180 sokak yürüyüşü ve gösterisi, ve 4000 işyerinde grev gerçekleştirdi. Grev ve gösterilere 400 bin işçinin katıldığı tahmin ediliyor.

Paris’te gösteriler sırasında birkaç çatışma da yaşandı.

Fransa’da geleneksel olarak seçimlerden çok, yeni başkanın tekelci oligarşik sermaye adına işçi sınıfına düzenlediği saldırılar ve işçi sınıfının buna karşı birkaç aya yayılan grev ve direniş hareketlerinde ortaya çıkan sınıfsal güç dengeleri belirleyici oluyor.

Tekelci oligarşik sermaye açısından göreve getirdikleri yeni başkan’ın, işçi sınıfına karşı yeni saldırılarda kararlılık ve pervasızlığı ile rüştünü ispat etmesi gerekiyor.

Yeni tasarı, işçilerin daha kolay ve “gerekçesiz” işten atılmasını sağlamayı, sendika işyeri temsilcileri ve kurullarının sayısının azaltılmasını, küçük ve orta boy işletmelerden sendikaların tasfiyesini, daha kısa süreli geçici ve güvencesiz iş sözleşmelerinin yapılabilmesini öngörüyor.

Kritik bir nokta da, tasarının, dünya çapında burjuva devletlerin artık genel işleyiş biçimi haline gelen; biçimsel parlamento işleyişi de by-pass edilerek sadece başkanlık hükmüyle dayatılması.

İşçi sınıfı açısından ise, her yeni başkanın tekelci oligarşik sermayenin yeni saldırılarının yürütücüsü olarak göreve geldiğini, mücadeleyi, Macron’a karşı olduğu kadar sınıfa karşı uzlaşmaz sınıf mücadelesi olarak yürütmek, yasaya karşı özsavunmayı çürüyen kapitalizm ve neoliberal despotik demokrasisinin sınırlarını aşmayla birleştirmeyi bilmek gerekiyor.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*