Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » Fransa’da sarı yelekliler eylemi devam ediyor

Fransa’da sarı yelekliler eylemi devam ediyor

Fransa’da sarı Yelekliler eylemleri yayılarak devam ediyor. Dün cumhurbaşkanı ve başbakanın bu çığlığı duymamak için sağır olmak gerek diyerek attığı geri adımla mazota ve benzine yapılacak zamları ve ek vergilendirme yasasını altı aylığına erteleme kararı aldıklarını söyledi.

Göstericiler bu geri adımı yetersiz buldular ve petrol rafinerilerini işgalle cevap verdiler. Dün itibarı ile liseler neredeyse Fransa çapında bütün liselerde boykot blokaj eylemleri gerçekleşti. Önceki yıllardaki gerçekleşen blokajlardan farklı olarak bu sefer liselerin yüzde yüzünün katıldığı ve blokajlada yetinmeyerek sokak gösterileri ve militan karşı koyuşları örgütlediler. Liselilerin bir yıl önce çıkarılan bak yasasıyla yoksul çocuklarını meslek okularına zorlayan b yasanın geri çekilmesini istiyorlar. Bugün ise üniversitelerde eylem kararı alındı dün yapılan üniversite kurullarında genişliği binlerle ifade edilen forumlarla üniversiteleri işgal kararı aldılar. Bu sabah saat 8’de Sarbon Üniversitesi işgal edildi.

Son yasaların içerisinde özellikle yurtdışında gelen Avrupa’nın diğer ülkelerinde ya da dünyanın başka ülkelerinde gelen göçmen öğrencilerin okuma ücretlerinde üniversite masraflarına ek zamlarını yapıldığı ve ek bedeller ödetmeye zorlandığını ve bu yasanın geri çekilmesi var. Dün sabah başlayan ve halen devam eden petrol istasyonlarının işgali petrolü Rafinerilerinin bir bloke eylemlikleri de hızlı bir şekilde yayılmaya devam ediyor. Otoban kesmeyle eylemlikleri her sabah saat 6:00 itibariyle devam ediyor ve sarı yeleklerini çağrısıyla cumartesi günü tekrar Fransa çapında gösteriler gerçekleşecek ve Paris’te yine Şanzelizeye çağrı yapıldı ,saniyelik liglerinin 42 tane talepleri var. Bu 42 taleplerinden sadece iki tanesini oluşturuyor, benzini ve mazota yapılan zamların geri alınması ve vergi yasalarının geri çekilmesi bu iki talip sadece kabul edildi ama bu tamamen geri çekilme biçiminde değil sadece ertelendi. Burjuva devlet aynı zamanda manevra uzmanı bu hareketi Türkiye’deki bir çok politik yayında bile talepler kabul edildi. Erken kutlama mesajlarıyla da bu manevranın nasıl bir karşı etki oluşturduğunun kanıtı 40 talip henüz ses çıkmıyor eylemciler bütünlüğü yasaları yasal değişikliklerin ve bu paketin geri çekilmesini istiyorlar, kısacası Fransa’da ilkokul öğrencilerinden ortaokulu öğrencilerine liseden üniversiteye benzin istasyonlarından otobanlara bir çok alanda herkes kendi talepleriyle sokağa çıkmaya başladı burjuvazi uzun aradan sonra ilk kez savunmada.

 

Devrimci Proletarya / Fransa

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*