Anasayfa » DÜNYA » Fransa’da 1 Mayıs çalışmaları

Fransa’da 1 Mayıs çalışmaları

Paris’te 1 Mayıs eylemi bu yıl Bastil Meydanı’ndan Nation Meydanı’na yapılacak bir yürüyüşle gerçekleşecek.

Sendikaların yaptığı çağrıyla saat 15.30’da başlayacak yürüyüşe Türkiye ve Kürdistanlılar ve diğer göçmen işçiler sabahın erken saatlerinde meydandaki yerini alıyor.

Öğleden sonra diğer eylemcilerinde gelmesiyle yürüyüş başlatılıyor.

Devrimci Proletarya olarak 1 Mayıs’a çağrı afişlerimizi Paris’te  Türkiye ve Kürdistan’dan göç edenlerin yoğun olduğu bölgelere yaptık.

Fransızca “Çalışma süresi 5 saate indirilsin”, “Krizsiz bir dünya sosyalizimde”, Türkçe “Zamanda mekanda özgürlük” sloganlarına yer verdik.

fransa

1 Mayıs bildirimiz ise şöyle

Yeni bir yaşam sosyalizmdir

Küresel kapitalizmin derinleşen krizine karşı dünyanın bir çok yerinde sokak gösterileri gerçekleşti, gerçekleşiyor. Türkiye’den, Brezilya’ya, Yunanistan’dan, İspanya’ya, İtalya’dan, Portekiz’e neolibaral kapitalizme karşı heryer eylem heryer direniş sloganının yükseltildiği bir donemde 1 Mayıs enternasyoneldir.

Fransız burjuvazisi ve onun hukümeti krizi aşmak için kemer sıkma tedbirleri alarak krizin faturasını işçi ve emekçilere ödettirmeye başladı. Emeklilik maaşlarının düşürülmesi, emeklilik yaşının yükseltilmesi, kamu bütçesinde kesintilere gidilmesi, eğitim ve sosyal yardımlara ayrılan bütçenin azaltılması vb. bir çok karar aldı. Fransa’da Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü’nün (OECD) yayınladığı rapora göre 3.5 milyon işsiz bulunmaktadır. 2015’de de bu sayıdan bir düşüş beklenmiyor. Sözde sosyalist olan hukümet Fransa’da ki mevcut krizin faturasini kapitalistlere kesme vaadiyle işçi ve emekçilerin oylarını alarak iktidara geldi. Kısa sürede işçilerin partisi degil burjuvazinin partisi oldugu bütün çıplaklığıyla ortaya çıktı. Fransız işçi sınıfı ve göçmen işçiler olarak önümüzde duran görev ya çürümüş kapitalizmin bir parçası olarak onu yeniden üretecegiz yada kapitalizme karşı kendi öürgütlülüklerimizi oluşturarak yeni bir yaşamın ve sosyalizmin mücadelesini verecegiz.

Kapitalist sistemi hiç bir reform hiç bir iyileştirme ortadan kaldıramaz, değiştiremez, çözemez! Yeni bir yaşam perspektifine yeni bir siyasal ekonomik toplumsal sisteme ihtiyacimiz var. Boyun eğmeden yaşamaya, yalnız sömürülmeye degil koleliğe aşağılanmaya karşıda sınıf kinimizi büyütmeye onurumuzu korumaya kendimizle ilgili kararlari kendimiz vermeye, bugün ve geleceğimizi ellerimizle almaya mücadele ederek ve savaşarak özgürleşmeye ihtiyacimiz var. Bir devrime yaşamın bütünüyle yeni temellerde kurma olanağını bize kazandıracak bir devrime yeni bir sisteme ihtiyacimiz var. Bu Sosyalizmdir.

İşçi sınıfının özlemleri ve ihtiyaçları, burjuva demokrasisine sığmaz
Kapitalizm çürümüştür
Komünizmin özgürlük dünyası için örgütlen
Kahrolsun kapitalizm yaşasın sosyalizm
Zamanda mekanda özgürlük

Devrimci Proletarya/Fransa

posta@devrimciproletarya.net

 

fransa1

 

fransa3

 

fransa2

 

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*