Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » Foxconn’a duyrulur: Türkiye’de çocuk işçilik serbest!

Foxconn’a duyrulur: Türkiye’de çocuk işçilik serbest!

Foxconn Çin’deki fabrikasında 14 ve üzeri yaşta çocukları stajyer adı altında çalıştırdığını itiraf etmiş. Ve Çin’in yasalarına da aykırı olan bu durumdan dolayı özür dilemiş!

Foxconn’a duyrulur: Türkiye’de 14 yaş altı çocuk işçi için tüm hukuki-yasal düzenleme mevcuttur. 4+4+4 eğitim sistemiyle zorunlu ilköğretim çağı çocuk daha 13 yaşındayken bitmiş oluyor. Ayrıca ilk dört yıldan sonra ikinci dört yılda mesleki yönlendirme de mevcuttur! Çocuk 13’üne geldi mi de artık yeri meslek lisesi ve tabii ki staj adı altında fabrikalar ve atölyelerdir! Her şey nizama olduğu gibi tekelci kapitalizmin nitelikli işgücü ihtiyacına da uygundur! Hem özür falan da mevzubahis değildir!

“Foxconn itiraf etti: Çocuk işçi çalıştırıyoruz”

Apple için üretim yapan Foxconn şirketi, Çin yasalarını ihlal ederek küçük yaşta işçi çalıştırdığını itiraf etti.

Tayvan merkezli Foxconn, Apple dahil birçok elektronik üreticisi için montaj hizmeti sunan küresel bir tedarik şirketi. Binlerce işçinin çalıştığı fabrikalarındaki çalışma şartları ve işçilerin maruz kaldığı kötü muamele nedeniyle yıllardır uluslararası insan hakları örgütü ve basının baskısı altında olan Foxconn, yaptığı itirafla, yaşı 14’e kadar inen çocukları fabrikalarında çalıştırdığını belirtti.

Şirket, Çin’in kuzeydoğusundaki Şansdong eyaletinde bulunan Yantai tesisinde, çocuk yaştaki stajyerleri üç hafta boyunca çalıştırdığını, böylece Çin yasalarını da ihlal ettiğini açıklarken, çocuk işçilerin eğitim kurumlarına gönderilmesi için “En kısa zamanda çalışmalara başlayacağını” iddia etti.

Foxconn, geçtiğimiz hafta da bir skandala imza atmış, güvenlik tedbirlerinin yetersizliği nedeniyle kaza geçirerek sakat kalan işçisinin tedavi masrafları yüzünden işçinin ailesini tehdit ettiği ortaya çıkmıştı.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*