Anasayfa » GÜNDEM » Fotoğraflarla Gezi Parkı saldırısı

Fotoğraflarla Gezi Parkı saldırısı

Gezi Parkını sermaye talanına karşı savunma nöbeti tutan eylemcilere bu sabah gerçekleştirilen saldırının fotoğrafları:

*******

Polis operasyonu sabah 5’te başladı. Saldırı yoğun bir gaz bombalaması eşliğinde yürütüldü.

Eylemciler saldırıya direnişle karşılık verdiler. Polis bir ağaca sarılarak yıkımı engellemek isteyen protestocu Hazar Berk Büyüktunca’yı da döverek ağaçtan uzaklaştırdı. Büyüktunca, ameliyata alındı.

gezi0

gezi2

Saldırı sırasında Gezi Parkı’nda Greenpeace’ten Cenk Levi de gözaltına alındı.

gezi3

Saldırı sırasında atılan gaz bombası fişekleriyle bazı çadırlar yandı, bazı çadırlar da bizzat polis tarafından tutuşturuldu. Sivil polislerin pervasızca eylemcilerin malzemelerini ateşe attıkları görüldü.

gezipolis

Yıkım ekipleri ve polis dün dikilen yeni fidanları söktü ve bugün dikilecek olanları da çöpe attı. Bununla kalmadı, dozerler Gezi Parkı yıkımına kaldıkları yerden tekrar girerek başladı. Eylemcilerin toplanmasını engellemek için valiliğin emriyle Taksim yönüne Metro seferleri durduruldu, Gezi Parkı çıkışı iptal edildi.

gezi1

Polis müdahalesi ve yıkım sabah saat 7.30’da Barış ve Demokrasi Partisi İstanbul Milletvekili Sırrı Süreyya Önder’in tekrar Gezi Parkı’na gelip dozerlerin önüne geçmesiyle sona erdi.

gezi5

Polisin geri çekilmesiyle Gezi Parkı nöbetçileri çadırlarını yeniden kurarak eylemlerine devam ediyorlar. Sabah 9.00’da gerçekleştirilen polis saldırısı ve Gezi Parkı’nın talan edilmesi bir basın açıklaması ile protesto edildi. Mimarlar Odası’ndan Mücella Yapıcı’nın okuduğu basın açıklamasında, “Taksim, tüm bayramlarımızı, şenliklerimizi, sevinçlerimizi ve hak taleplerimizi dillendirdiğimiz emek ve demokrasi meydanımızdır. Meydanla bölünemez bir bütün olan ve yüzlerce anıt ağacıyla bölgenin yaşam kaynağı olan Taksim Gezi Parkı da Başbakanın emriyle Alışveriş Merkezi ve Rezidans yapılmak üzere elimizden alınarak, toplumsal hafızamızdan silinmeye zorlanmaktadır” dendi.

Yapıcı açıklamasının devamında “Sayın büyük yetkili dün buyurdu. ‘Ben karar verdim orası kalkacak’ dedi ve saat beşte ezan vakti, kurtlar kuşlar uyanmadan buraya gazla müdahale edildi. Bütün kuralları, evrensel her türlü hukuku, kendi inandığı kitabın da kurallarını çiğnedi. O yetkili iyi bilsin biz buradayız ve biz de kararlıyız. Burası artık sadece gezi parkı değil Türkiye’nin nefes alma yeridir. Gelin nefesinizi nefesimize katın.” çağrısı yaptı.

gezi6

Gezi Parkı direnişi sürüyor…

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*