Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » Flormar 18. gününde – “Kadınlar isterse başarır!”

Flormar 18. gününde – “Kadınlar isterse başarır!”

Gebze Flormar kozmetik fabrikasında Petrol-iş sendikasına üye oldukları için işten atılan çoğu kadın olmak 120 işçinin direnişi bugün 18.gününde devam ediyor.

Her türlü provakasyon, baskı ve dayatmalara karşı işçilerin direnişi devam ediyor, dışardan destek artıyor. İşçiler Flormar’ın “Kadın isterse başarır” reklam sloganını direniş sloganı haline çevirmiş vaziyette. İşçiler sendikalı olarak işlerine geri dönmek ve patronun sendikayı tanımasını istiyor. Bunlar gerçekleşene kadar direnişe devam ederken aynı zamanda Flormar ürünlerinin  boykot edilmesi için destek istiyorlar.

Fabrika kapısına otobüsler kalkan gibi çekilmiş durumda. Fabrika içerisinde ise baskı ve çalışma koşullarında ağırlaşma olduğu bilgisi geliyor.

İlk defa direniş gerçekleştiren işçiler, sadece fabrikanın havasına değil genel siyasal iklime karşı da mücadele etmiş oluyor, işçi sınıfı için yasaklanan kendi taleplerini dile getirme, toplanma, örgütlenme, grev gibi temel haklar için bile fiili eylem, dayanışma ve mücadeleleri büyütmek gerekiyor.

Patronlar bilindiğimiz üzere gücü sadece kuru sermayeden değil siyasal ve toplumsal sisteminden alıyor. Dünyada kapitalizmin belirginleşen çok yönlü kriz eğilimi, geriye doğru işçilerin tüm haklarının ele geçirilmesi, iş saatlerinin uzaması ve otomotize edilerek iş günü içerisinde verimliliğinin artırılmaya zorlaması… Bu durum bugün ülkemizde OHAL ile sağlanmış olduğundan, grev yasakçılığı, faşist baskı, despotik çalışma koşulları ile ancak idare edilebiliyor. İşçilerin talepte bulunması, sendikaya üye olması gibi sözde yasal faaliyetler, atılan işçilerin işe geri dönmesi  sermaye-devlet cephesi açısından tahammül edilemez halde. Uzun zamandır Arabuluculuk sistemi ile zaten yapılmak istenende buydu, atılan işçilerin geri dönmesini, tazminat almasının önüne geçmekti. Hatırlarsak Erdoğan’ın bunları tekme tokat kapıya koyalım demiyorum ama verelim tazminatlarını gönderelim ve bunların tekrar o iş yerine dönmek suretiyle dava açmasını patronlara külfet olmasını eleştirip, düzenleme yapacağız demesinin altında bu vardı.

Kadın işçiler isterse başarır! Yaşasın sınıf mücadelesi, Flormar’la dayanışma ve mücadeleyi büyütelim!

 

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*