Anasayfa » GÜNDEM » Filistin için İsrail’e Boykot Girişimi

Filistin için İsrail’e Boykot Girişimi

Filistin Halk Kurtuluş Cephesi, dünyanın birçok ülkesinde süren eylemlerinin Türkiye’deki ayağını örmek için yaklaşık 1 hafta önce Ankara ve İstanbul’da başlayacak olan eylemlere çağrıda bulunmuştu. 23 Temmuz’da İstanbul Kadıköy’de yapılan eylemin ardından bugün de Ankara’da Dışişleri Bakanlığı önünde eylem gerçekleştirildi.

Ankara’da saat 12:30’da başlayan toplanmadan sonra Dışişleri Bakanlığı önünde Filistin için İsrail’e Boykot Girişimi imzasıyla gerçekleştirilen basın açıklamasında temel talepler şöyle sıralandı:

• Gazze’deki katliamı durdurmak için askıya alındığı iddia edilen, İsrail’le 12’den fazla askeri anlaşma iptal edilsin!
• Filistin halkına karşı İsrail saldırganlığının durması için İsrail’le, hacmi 5 milyar dolara ulaşan ticaret durdurulsun!
• İsrail ırkçılığını durdurmak için, İsrail devleti ile tüm akademik ve kültürel ilişkiler durdurulsun!
• Batı Şeria ve Gazze’nin işgaline son vermek için, İsrail ile tüm ilişkileri durdurulsun!

Eylemde sık sık “diren Filistin seninleyiz”, “Filistin’de taş atan çocuklara bin selam”, “nehirden denize Filistin özgür olacak”, “Rojava’dan Gazze’ye direniş her yerde”, “elçi defolsun, ilişkiler kesilsin” ve “yaşasın Filistin Halk Kurtuluş Cephesi” sloganları atıldı. Çok sayıda çevik kuvvetin getirildiği Dışişleri Bakanlığı önünde Halkevleri, Kaldıraç, EHP, Partizan ve SDH gibi devrimci, demokrat örgütlerin yanında sendika temsilcileri de vardı. Bizler de Devrimci Proletarya muhabirleri olarak eylemde yerimizi aldık.

filistin

 

Boykot Girişimi’nin basın açıklamasından:

İsrail saldırganlığına karşı Filistin halkının yanındayız! ‪#‎direnfilistin‬

İsrail apartheid devletinin saldırıları sürüyor. İsrail işgal ordusunun Gazze’ye devam eden operasyonunda, 167’si çocuk 732 Filistinli hayatını kaybetti, yüzde 70’inden fazlası çocuk ve kadın olan 4300’den fazla Filistinli yaralandı. 120 bin Filistinliyi aşkın yerinden edindi.

2008’de 1400 Filistinlinin öldürüldüğü ve 5 binden fazlasının yaralandığı, 2012’de 177 Filistinlinin öldürüldüğü ve 1300’ünden fazla yaralandığı İsrail saldırganlığının yeni bir dönemine şahit oluyoruz. İsrail’in bütün bu saldırganlığında elini güçlendiren ise dünyayı hegemonyası altında alan ülkelerin İsrail’i koşulsuzca desteklemesi ve Türkiye gibi birçok ülkenin sadece sözlü kınamayla yetinmesi, bunun ötesine asla geçmemesidir. Filistinlilere ve insanlığa karşı işlediği hiçbir suçtan dolayı İsrail’de hesap sorulmuyor ve İsrail bundan aldığı güçle, bugün yeniden suç işlemeye devam ediyor.

İki ülke arasındaki ilişkilere, görünürde hâkim olan gerginliğin aksine Türkiye ve İsrail’in diplomatik, politik, askeri istihbarat ilişkileri devam ediyor. Türkiye tarafından satın alınan Heron uçaklarının sistemlerinin İsrail’e bağlı olması, Kürecik üssünün sağladığı bilgilerin İsrail’e akması ve bir yıl önce yapılan Türkiye-İsrail istihbarat toplantıları serisi bunun birer örneğidir. Türkiye, Filistin halkının katiliyle ilişkilerini hemen kesmeli!
Filistinliler İsrail’in uluslararası hukuku ve insan haklarını hiçe sayarak yürüttüğü saldırganlığa karşı tek vücut direniyor. Nablus’tan El Halil’e, Cenin’den Nasıra’ya, Hayfa’dan Gazze’ye Kudüs’ten diasporadaki mülteci kamplarına kadar Filistin halkı ayaklandı, direnişi yükseltiyor. İşgal ve Filistin Yönetimi’ne karşı mücadele eden Filistin halkı, tüm bu yalnızlığa rağmen mücadelesinden bir adım bile geri durmuyor.

 

filistin-2

 

İsrail’in bu saldırganlığını protesto etmek için dünyanın 5 kıtasında, Berlin’den Roma’ya Londra’dan New York’a, Kolombiya’dan Şili’ye, Tokyo’dan Lübnan’a, Mısır’dan Cezayir’e Güney Afrika’dan Türkiye’ye tüm halklar ayakta. Aynı zamanda Filistin halkının ve BDS, yani boykot, yatırımların geri çekilmesi ve yaptırımlar hareketinin çağrılarına kulak verenler sayesinde İsrail’e boykot hareketi gün geçtikçe yeni zaferler elde ediyor.

Türkiye; İsrail’in Filistin’e yönelik saldırısında ikiyüzlü politika izlerken diğer yandan Ortadoğu’da savaş kışkırtıcılığı yapmaya halkları birbirine düşman etmeye çalışıyor. Rojava’da IŞİD çetelerine verdiği destekle başta Kürt halkı olmak üzere tüm bölge halklarına yönelik katliamlarına devam ediyor. Filistin’de barışın Rojava ve tüm Ortadoğu’da barış olmadan gerçekleşmesinin mümkün olmadığı bilinciyle Türkiye devletinin bu Ortadoğu politikalarının karşısında mücadele edeceğimizi haykırıyoruz.

Türkiye devrimcileri/demokratik toplumsal muhalefeti olarak bizler, FHKC’nin ve diğer Filistin direniş örgütlerinin çağrıları üzerine; Filistin halk direnişini desteklemek ve İsrail saldırganlığını önlemek için İsrail’i tecrit ve boykot etme çağrılarını yükseltmeyi bir devrimci görev olarak görüyoruz. Türkiye-İsrail ekonomik, diplomatik, askeri ve kültürel ilişkilerinin tamamen kesilmesi talebini yükseltmek için kurulan Filistin İçin İsrail’e Karşı Boykot Girişimi olarak bizler, İsrail saldırganlığını frenlemenin öncelikli koşulunun İsrail ile ikili ilişkilerin kesilmesi olduğunu biliyoruz. Emperyalizme ve Siyonizm’e karşı halkların kurtuluşundan, kardeşliğinden ve barıştan yana tüm güçleri de ilişkilerin kesilmesi çağrısını yükseltmeye, her alanda boykotu yaygınlaştırarak hayata geçirmeye davet ediyoruz.

İktidarın Dışişleri bakanlığına sesleniyoruz:
Filistin halkıyla sözde değil gerçek bir dayanışma istiyoruz!

Filistin’e özgürlük, İsrail’e boykot!”

Filistin İçin İsrail’e Karşı Boykot Girişimi

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*