Anasayfa » DİRENİŞ ÇADIRI » FEDAŞ işçileri yol kesti

FEDAŞ işçileri yol kesti

DERSİM (DİHA)– Fırat AKSA Elektrik Dağıtım Şirketi’nde çalışan (FEDAŞ) işçiler, iş güveliği ve düşük ücretlerin yükseltilmesi talepleriyle başladıkları grevin 20’nci gününde FEDAŞ önüne yürüdü.

Dersim’de İş güveliği ve düşük ücretlerin yükseltilmesi talepleriyle greve başlayan FEDAŞ işçileri, grevlerinin 20’nci gününde FEDAŞ önüne yürüyüş gerçekleştirdi. BDP, HDK, EMEP, ESP, DHF gibi siyasi parti ve DİSK ile KESK gibi sendikalarında destek verdiği eylemde sık sık, “Direne direne kazanacağız”, “Yaşasın AKSA direnişimiz” ve “Yaşasın sınıf dayanışması” sloganları atıldı. FEDAŞ önüne yapılan yürüyüşün ardından direnişteki işçiler adına yapılan basın açıklamasını okuyan Cafer Yıldız, işçilerin en temel kazanılmış haklarının özellikle son 10 yıllık AKP hükümeti döneminde hak olmaktan çıkarılarak, meta haline getirildiğini söyledi. Yıldız, AKSA elektrik şirketinin Dersim’e elektrik satabilmek için, bünyesinde çalışan işçilerin can güvenliğini hiçe saydığını belirterek, “Taşeron şirketler çalışma yaparken bile daha yüksek olan bu maaşlar, yaklaşık 4 ay önce taşeronun aradan çıkarılmasıyla daha yükselmemiş aksine, AKSA şirketinin kar hırsıyla daha çok düşürülmüştür” dedi.

‘Mücadelemiz devam edecek’

İşçilerin talepleri gözetilmeden imzalanan toplu sözleşmenin de meşru olmadığını ifade eden Yıldız, “Bu sözleşme bizim için müsveddeden ibarettir. Taleplerimizi iletmek için AKSA ile yaptığımız görüşmelerde 7 maddeden 6’sını kabul ettirdiğimiz söylenmiştir. Ancak bu talepler zaten işçilere verilmesi gereken haklardır” diye konuştu. Yıldız, işçilerin temel talepleri olan maaşların yeniden düzenlenmesi ve iş güvenliğinin sağlanması koşulları kabul edilene kadar mücadele etmeye devam edeceklerini vurguladı.

’24 saat karanlıkta kalsak da işçilerin yanındayız’

Basın açıklamasının ardından konuşan Hakların Demokratik Kongresi (HDK) Dersim Bölge Temsilcisi Hüseyin Tunç ise, Dersim halkının temsilcisi kurumlar olarak direnişteki AKSA işçilerinin mücadelesinin yanında olduklarını söyledi. Tunç, “Elektrik kesintileri olduğu için AKSA işçileri ve Dersim halkının karşı karşıya geliyor şeklindeki haberler kara propaganda söylemleridir. 24 saat karanlıkta kalsak bile, AKSA işçilerinin onurlu mücadelesinin bir parçasından başka bir şey değiliz” diye konuştu.

Yapılan açıklamaların ardından Dersim-Elazığ yolunu tepki olarak yarım saat trafiğe kapatan işçiler, ardından sonlandırdı.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*