Anasayfa » GENÇLİK » Fason tez şirketleri sadece bir damlası: Yükseköğretim tepeden tırnağa neoliberal kapitalist şirketlere dönüştü!

Fason tez şirketleri sadece bir damlası: Yükseköğretim tepeden tırnağa neoliberal kapitalist şirketlere dönüştü!

HaberTürk gazetesinden Yusuf Doğan’ın özel fason tez yazım şirketlerini, gündemleştirdi.

Gazetecinin yaptığı araştırmaya göre, ısmarlama tezler, lisans tezlerinde 2-3 bin lira, yüksek linansta 3-10 bin, doktora ve doçentlik tezlerinde ise 20-50 bin liraya bu fason tez imalat şirketleri tarafından hazırlanıyordu. Tıp ve Hukuk fakültesi tezleri, ya da çeviri, istatistik, kamuoyu araştırması gibi istekler ise ilave fiyata tabiydi. Bu gibi bir ısmarlama tez imalatı ofisi, bazı akademisyen ve işsiz üniversite mezunlarına da götürü iş veriyor ve ayda en az 50-60 bin lira kazanıyordu.

Herkesin bildiği şey, medya yazınca lütfen gündem ve tepki konusu oluyor!

Tepkiler üzerine YÖK göstermelik bir açıklama yaparak, bunun filanca kanuna göre suç olduğunu, intahal sayılacağını, paralı tezcilik yapanların atanmayıp üniversite öğretim üyeliğinden çıkarılacağını ve sorumluluğu olan öğretim üyeleri hakkında da yasal işlem yapılacağını açıkladı!

O filanca sayılı kanun zaten vardı, neden şimdiye kadar bu fason tezler üzerine hiçbir önlem almadınız ve işlem yapmadınız, daha önemlisi bu gibi fason tez imalatı şirketleri üzerine hiç gitmediniz ve halen gitmiyorsunuz?

Sakın YÖK bürokrasisinin bu fason tez imalatı şirketlerinin yılda birkaç milyar lirayı bulan karlarından bir avantası olmasın?

Muhalif, demokrat, solcu öğretim üyelerini ihraç etmeyi iyi biliyorsunuz. Kapitalist tekellere özel danışmanlık yapan, üniversiteler ile kapitalist şirketler arasında komisyonculuk yapan, üniversiteleri şirketleştiren ve şirket gibi işletenleri de iyi biliyorsunuz, ancak tabii onları ihraç etmezsiniz. Çünkü onlar bir tür mali-akademik bürokrasiye dönüşen YÖK’ün, üniversite yönetimlerinin, kapitalistleşmiş yüksek öğretim üst tabakasının ta kendisidir!

O da bir yana, fason tez piyasasına tepki gösterenler, neden ondan daha da aleni olan bir şeye, tekno-park vb adı altında üniversitelerin bağrına doluşmuş kapitalist şirketlere, öğretim üyeleri ve lisans üstü ve doktora öğrencilerine proje, tez, ödev adı altında kapitalist şirketler tarafından ısmarlanmış işlere tepki göstermiyor?

Dahası, yine gayet aleni olan, “öğrenci ajansı” adı altında onbinlerce üniversite öğrencisinin emeğini kapitalist şirketlere plase eden kiralık işçilik şirketlerine neden kimse tepki göstermiyor?

Bu liste epey uzatılabilir. Kesin olan şudur: Neoliberal kapitalist üretim ve piyasa ilişkileri, tüm üniversite ve yüksek öğretim sistemini tepeden tırnağa ağ gibi sarmıştır. Eğitim ve öğretim sistemi hem hemen her türden kapitalist şirket için karlı bir piyasa, hem de bizzat ve başlıbaşına kapitalist azami kar ve piyasa sektörü haline gelmiş durumdadır.

Böylesine kapitalize olmuş ve toplamda 10 milyarlarca dolarlık bir kapitalist sektör haline gelmiş neoliberal kapitalist eğitim-yüksek öğretim sisteminde, fason tez şirketleri, işin yalnızca bir görüngüsüdür. Daha derinde, bir bütün olarak bilginin, becerinin, emekgücünün (ve dolayısıyla eğitim ve öğretimin) üretim ve aktarımının temeline de kapitalist artı-değer üretimi ve kapitalist patronlara kar aktarımının yerleşmiş olması vardır.

Eğitim-öğretim sisteminde faşist baskılar ve dinci-gericilik elbette büyük sorunlardır. Fakat bunların da örtüp realize ettiği, neoliberal kapitalizmin eğitim-öğretimde derinlemesine kökleşmiş olmasına karşı mücadele etmeden, bir bütün olarak eğitim ve öğretim sistemini de yutmuş neoliberal kapitalist üretim, piyasa ve iktidar ilişkilerini yıkma mücadelesi vermeden, bunlara karşı da mücadele edilemez.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*