Anasayfa » BASINDAN » EYT İstanbul’da 1 milyon kişilik mitinge hazırlanıyor

EYT İstanbul’da 1 milyon kişilik mitinge hazırlanıyor

Bir mağduriyetten dolayı her siyasi görüşten insanın bu denli güçlü bir örgütlenme içine girdiği ve kader birliği ettiği, birlikte mücadele yürüttüğü başka bir oluşum daha yoktur. Ellerinden alınan kazanılmış haklarının verilmesi için her yolu deneyen ancak bugüne kadar sonuç alamayan emeklilikte yaşa takılan vatandaşlarımız, yılmadan, kararlılıkla hak arayışlarını sürdürüyor. Onlar sesini duyurmak için toplantılar yaptıkça, dev buluşmalar gerçekleştirdikçe, muhalefet partilerini harekete geçirtip önergeler, kanun teklifleri verdirdikçe; hükümet geri adım atmamakta, EYT’nin gündemlerinde olmadığını sürdürmekte, onların hakkını iade etmemekte ısrarcı.

OYLARI, 2 OY DEĞERİNDE

Bu insanların mağduriyetleri ortada, hiçbiri bir siyasi çıkar uğruna hareket etmiyor. Öyle ki bu oluşumun içindeki büyük bir kesim daha önce AKP’ye oy vermiş insanlardan oluşuyor. Senelerce haklarının iade edileceğini düşünerek, inandıkları partiye oy verdiler. Ancak gerek sosyal medyada gerekse sokakta daha önce AKP’ye oy verdiklerini belirtip, “EYT çözülmezse bir daha ne ben ne de yakınlarım AK Parti’ye oy vermeyecek” diyenler bir hayli fazla. Daha önceki seçimlerde AKP’ye oy vermiş her bir seçmenin oyu, EYT sorunu çözülmediği takdirde AKP adayına değil de rakip adaya verilirse 2 oy değerine sahip olacak, Cumhur ittifakından 1 eksilecek, diğer adayın oyu 1 artacak.

31 MART SEÇİMLERİNİ ETKİLER

Peki EYT’liler, sorunun çözülmemesi durumunda Cumhur ittifakına oy vermez ise bu, seçimi ne denli etkiler? Aslında bariz bir şekilde görülüyor. Sosyal medyada örgütlenmeleri bile milyonları bulan, salon toplantılarında dahi yüz binleri aşan EYT’lilerin bir de sessiz kesimi var. Onlar sosyal medyada bu tür örgütlenmelerin içinde değil, toplantılara da katılmıyor ancak çevrenizde var ise böyle insanlar sorun, onlar da en az örgütlü mücadele yürütenler kadar bilenmiş durumda iktidara. 2-3 milyon kadar EYT’li olduğu söylenmekte, bir de bu insanların aileleri, yakınları var. Yani toplam oy etkileşimi 10 milyonun üzerinde EYT’lilerin.

ONLAR “GÜNDEMİMİZDE YOK” DEDİKÇE…

Özellikle Kocaeli gibi sanayi kenti şehirlerde, istihdam için göç almış şehirlerde EYT’lilerin sayısı bir hayli fazla. İstanbul, Ankara, İzmir gibi 3 büyük şehirde de keza öyle. Önemli bir nüfusa sahip olan emeklilikte yaşa takılanlar, hiç örgütlenmedikleri kadar örgütlendi son yıllarda, hiç olmadığı kadar seslerini çıkardı. Ve bu örgütlenme, hükümetin EYT’lileri kızdıracak açıklamaları ile daha da arttı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Türediler” dedi, “Çift dikiş” dedi, iktidar temsilcileri “Boş işler” dedi, ısrarla “Gündemimizde yok” dedi. Ve EYT’lilerin yıllardır bu kadar güçlü yürütmediği mücadelesini daha da artırdılar. Kendi gündemlerine almasalar da ülke gündemine daha güçlü soktular EYT’lileri.

27 ŞUBAT’TA BELLİ OLACAK

EYT örgütlenmesinin başındaki isim Emeklilikte Yaşa Takılanlar Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (EYTSYDD) Başkanı Gönül Boran Özüpak, dün çok sert bir açıklama ile “EYT, gündemimizde yok” diyen bakan ve iktidar temsilcilerine gözdağı vermişti. Özüpak, EYT’lileri gündemine almayanları, sandıkta gündemlerine almayacaklarını aktarmıştı. Özüpak, bu açıklamayı yapmadan önce ise toplanan ıslak imzalar ve sosyal medyadaki imzalar Cumhurbaşkanlığına gönderilmişti. Ve hareketli geçen günün gecesinde EYTSYDD Yönetim Kurulu, Özüpak başkanlığında toplanarak İstanbul’da dev bir miting kararı aldı. Daha önce salonlarda yapılan buluşmaların ardından alınan miting kararının tarihi 27 Şubat Çarşamba günü kesinleşecek. Kocaeli’yi temsilen Naim Avcı da toplantıda yer aldı.

MİTİNGE HAZIRIZ PAYLAŞIMLARI

Bu miting, EYT’lilerin 31 Mart yerel seçimleri öncesi çekeceği son koz. Hükümeti geri adım attırabilecek, gündemlerine girebilecek bir kalabalık hedefleniyor. EYT’lilerin hedefini Gönül Boran Özüpak açıkladı. İstanbul Maltepe miting alanında gerçekleştirilecek olan mitinge katılım hedefi 1 milyon… Özüpak, miting kararını sosyal medya hesabından şöyle duyurdu: “İstanbul Maltepe miting alanında 1 Milyon olmaya hazır mısınız? Biz birlikte güçlüyüz, haklıyız ve EYT kazanacak.” Bu iktidar partisinin İstanbul’da yaptığı mitingler için dahi başarı yüzdesi olacak bir hedef. Cesaret isteyen bir hedef. Bugüne kadar açıkladıkları hedefleri tutturan Özüpak’a EYT’lilerden destek mesajları dün geceden itibaren yağmaya başladı. EYT’liler, şehir şehir paylaşımlar yaparak mitinge hazır olduklarını belirtti. Kocaeli’deki EYT’liler de Naim Avcı öncülüğünde şimdiden hazırlıklara başladı.

GÜLDÜRMEYECEK NİSAN 1 ŞAKASI

Evet, haklarını arayan ve tamamen farklı ideolojilere sahip insanların bir araya gelmesiyle oluşan EYT örgütlenmesi, hedefe kilitlenmiş durumda. Hükümet yetkililerinin “Boş işler” dediği EYT’liler, Maltepe miting alanına türeyerek akın etmeyi düşünüyor. 31 Mart yerel seçimleri öncesi EYT’lilerin son kozu olacak belki de bu. Bu mitingde hedefe ulaşılırsa hükümetin EYT’lileri gündemine almaktan başka bir çaresi kalmayabilir. Ama olur da bu miting de EYT’yi gündemlerine aldırmaya yetmezse EYT’lilerin yapacağı en ciddi Nisan 1 şakası, AKP’li adayları değil, rakiplerini güldürecektir.

Kocaeli Barış Gazetesihttp://www.kocaelibarisgazetesi.com/guncel/eyt-hedefe-kilitlendi-istanbulda-tureyecekler-2-h106504.html

Kocaeli Barış Gazetesi

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*