Anasayfa » DÜNYA » Eylem yapan öğretmenlere vahşi saldırı, bir öğretmen öldü

Eylem yapan öğretmenlere vahşi saldırı, bir öğretmen öldü

Meksika’da Acopulco kentinde havaalanına giden yolu 6 saat kapatıp barikat kurarak eylem yapan öğretmenlere polis vahşice saldırdı, bir öğretmen öldürüldü, 100 öğretmen gözaltına alındı.

Öğretmenler katledilen öğrencilerin hesabını soruyor ve ödenmeyen ücretlerini istiyorlardı. CETEG sendikasına bağlı eğitim işçileri 94 bin eğitim işçisine ücretlerinin ödenmediğini belirtiyorlar.

2 bin öğretmen Juan Alveres Acopulco Havaalanına doğru yolu kapatarak yürüyüş yaptı. Polisin dağıtmak istemesine karşı bir otobüsü çevirerek barikat kurdu. Polisin gaz bombaları, plastik mermiler, cop ve sopalarla vahşi saldırısında bir öğretmen öldü, çok sayıda öğretmen ağır yaralandı. Sendika yöneticilerinin de olduğu 100 eğitim işçisi gözaltına alındı.

Meksika’da öğrenci katliamının sarsıntıları sürüyor. Hükümet katliamı uyuşturucu çetelerine atarak üstünü örtmeye çalışıyor. Katliamda devletin, polis, ordu ve istihbaratın parmağı ise çoktan deşifre olmuş durumda. Katliama karşı süren kitle kampanya ve gösterileri orduya ve polise odaklanmış durumda. Ordunun gerçekleştirdiği bir dizi cinayet ve karanlık iş de deşifre oldu. Kampanyalarda polis tarafından kaçırıldıktan sonra şans eseri kurtulan ve askerler tarafından ölümle tehdit edilen muhalifler de önemli figürler olarak yer alıyor.

2015-02-25_194

2015-02-25_225

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*