Anasayfa » GENÇLİK » Etüt beslenme okullarının kaldırılmasına karşı eylem!

Etüt beslenme okullarının kaldırılmasına karşı eylem!

İstanbul’un çeşitli ilçelerinde 20 bin öğrencinin eğitim gördüğü 19 etüt beslenme okulunun kapatılmasına karşı bugün yüzlerce veli ve öğrenci, Kadıköy Evlendirme Dairesi’nde buluşarak İskele Meydanına yürüdü. Eğitim-Sen 2 Nolu Şube Başkanı ile üyelerinin de katıldığı eylem, coşkulu bir tarzda 1 saat sürdü. “Okuluma dokunma”, “Susma sustukça sıra sana gelecek”, “Bakan istifa”, “Eğitim haktır engellenemez” sloganlarının atıldığı eylemde yapılan basın açıklamasından sonra veliler bundan sonra izlenecek yolu değerlendirmek üzere kendi aralarında bir araya geldiler.

Eylemde Tülay Küküç tarafından okunan basın açıklamasında şöyle denildi:

“Çalışan anne babaların çocuklarına sahip çıkın!

Milli Eğitim Bakanlığı’nın 28 Kasım 1997 tarih ve 8983 sayılı yönergesi doğrultusunda resmi ve özel statüdeki etüt beslenme okulları çalışan anne ve babaların çocuklarının günlük her türlü ihtiyaç ve gereksinimlerini karşılayan okul modelidir.

Bu sayede çalışan anne ve babalar çocuklarının devlet okulunda gelişim sürecini güvenli bir ortamda gönül rahatlığı ile gözleri arkada kalmadan, işlerine huzurlu bir şekilde gitmektedirler.

İl Milli Eğitim Müdürlüğünün yapmış olduğu açıklamada etüt beslenme okullarının eğitimde fırsat eşitliğini ortadan kaldırdığı iddia edilmektedir.

Bu okulların kapatılarak, biz çalışan anne ve babaları mağdur ederek bütçemize uygun olmayan özel okullara, etüt merkezlerine ve bakıcılara mahkum ettiğinin farkında mıdır?

Buradan hep birlikte soruyoruz:

1. 15 yıldır eğitim öğretim faaliyetlerine devam eden bu okulların öngörülen yeni sisteme hangi yönü uymamaktadır?
2. Çocuklarımızın genelgede yönlendirilen yarı zamanlı okullara gitmesi halinde geri kalan zamandaki çaresizliğe çözümünüz nedir?
3. M.E.B fırsat eşitliğini sağlamak için özel okul, etüt merkezi ve dersaneleri de kaldırmayı planlıyor mu?
4. Biz kadınlara çalışmayın evde oturup çocuklarınıza mı bakın diyorsunuz?
5. Bu tür okulları çoğaltmak yerine neden kapatmak istiyorsunuz?

Mağduriyetimiz giderilip okullarımızın statüsü değişmeden eğitime devam edilmesi için sesimizi duyurmaya devam edeceğiz.”

Eylem sırasında konuştuğumuz kadın işçi ve emekçiler bu uygulamadan çocukları ile birlikte kendilerinin de etkileneceğini söylediler. Saat 8′den 18′e dek açık olduğundan kendi çalışma koşullarına uygun olan etüt beslenme için geçen yıl 2 bin 500 TL ödeme yaptıklarını, fakat özel okul, etüt merkezi ve bakıcı parasını kaldıramayacaklarını belirten emekçi kadınlar, okullarda sosyal faaliyetlerin bir yıldır azaltıldığını, çocuklarına sadece bilgi depolanmasını değil sosyal olarak da gelişmesini istediklerini, etüt beslenme okullarının sayılarının artması gerekirken kaldırıldığını belirttiler. Okulların kaldırılmasına karşı yaklaşık 5 bin imza toplandığını, uygulamanın kuraya giren ana sınıfı ve birinci sınıflar tarafından öğrenildiğini söylediler. Kadınlar 147′yi aradıklarında kendilerine yanıt olarak “Niye çalışıyorsunuz ki, evinizde oturun” denildiğini de ifade ettiler… Milli Eğitim Bakanlığına götürülen dilekçelerin ardından bu eylem facebook üzerinden 3-5 günlük bir sürede örgütlenmişti.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*