Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » Eti Bakır önünde iş cinayeti protestosu

Eti Bakır önünde iş cinayeti protestosu

(etha) SAMSUN- Samsun Emek ve Demokrasi Güçleri, Eti Bakır Samsun İşletmesi’nde dün gerçekleşen iş cinayetinin ardından eylemlilik süreci başlattı. Olayın hemen ardından fabrika önüne gerçekleştirilen ziyaretten sonra, bugün de fabrika önünde kitlesel basın açıklaması gerçekleştirdi.

Burada yapılan açıklamada, olayın bir kaza değil cinayet olduğu, taşeron sisteminin bu cinayetlerin sorumlularından biri olduğu belirtildi. Ölen ve yaralanan taşeron işçilerin hangi koşullarda çalıştırıldıkları hakkında net bir açıklamanın henüz yapılmadığı ifade edilen açıklamada, Emek ve Demokrasi Güçleri olarak sürecin takipçisi olunacağı ve sonuna kadar işçilerin yanında olunacağı vurgulandı.

‘YETERLİ ÖNLEM ALINMADAN ÇALIŞTIRILDIK’

Öte yandan, Özelleştirilen Eti Bakır Samsun İşletmesi’nde amonyak tankı kapağının çökmesi sonucu 5 işçinin yaşamını yitirdiği kazanın ardından enkaz kaldırma çalışmaları tamamlandı. 300 tonluk kapağın altında ceset bulunamadı. Kaza anında yaşadıklarını anlatan işçiler, sabitleyici takozların yeterli önlem alınmadan çıkarıldığını söyledi.

Kazadan yaralı olarak kurtulan işçilerden Yüksel Demir, amonyak tankı kapağının üzerinde çalıştığını ve her şeyin bir anda olup bittiğini anlattı. Demir, “Kaza anında ben üstte çalışıyordum. Birden yıkılmaya başladı. Yaklaşık 10 metre yükseklikteydik. Düşmeye başladık. Tankın içinde 2 metrede, 3 metrede, 6 metrede çalışanlar vardı. Biz içeride çalışanların üzerine düştük. Kaza tankı ayakta tutan direklerin alt kısmındaki sabitleyici takozların, güçlendirmeleri ve kaynakları yapılmadan çıkarılmasından dolayı meydana geldi” dedi. Yaralı işçilerden Ali Başkaya da, ”Tankın üzerindeydim, sanki bir patlama oldu, tankın kapağıyla düşmeye başladık. Birden savrulduğumu fark ettim. Ayağım demirlerin arasına sıkıştı” sözleriyle yaşadıklarını anlattı.

YİNE CENGİZ İNŞAAT!

5 işçinin yaşamını yitirdiği, 14 işçinin de yaralandığı Eti Bakır İşletmeleri’ni satın alan Cengiz Holding’in, Adana Gökdere Köprü HES Barajı inşaatında 10 işçinin yaşamını yitirmesinden de sorumlu olduğu ortaya çıkmıştı.

Adana Gökdere Köprü HES Barajı inşaatının derivasyon tüneli, 24 Şubat 2012 tarihinde çökmüş ve 10 işçi sulara kapılarak hayatını kaybetmişti. İnşaatın yüklenici firmalarından biri de Cengiz İnşaat idi.

5 işçinin cenazesinin hala bulunamadığı iş cinayetiyle ilgili davada, 17 kişi “taksirle birden çok kişinin ölümüne sebebiyet vermek”ten tutuksuz olarak yargılanıyor. Yargılananlar arasında Cengiz Holding’in sahibi ya da üst düzey yöneticileri bulunmuyor.

Adana’da 10 işçinin yaşımını yitirmesine neden olan Cengiz Holding, geçtiğimiz yıllarda özelleştirilen Eti Bakır İşletmesi’ni satın almıştı. Yaşamını yitiren işçilerin Çelkon adlı taşeron şirket için çalıştığı öğrenildi.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*